2 Şubat 2022 16:30 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:50

Özel Sosu ile Evde Et İskender Tarifi! Bu Tarif Sizi Çıldırtacak!

Özel Sosu ile Evde Et İskender Tarifi! Bu Tarif Sizi Çıldırtacak!

Akşam yemeğine ne yapacağım diye düşünenler için bu tarif kaçmaz. Kocanız bu tarife bayılacak. İşte mis gibi özel sosu ile evde et iskender tarifi!

Dışarıda iskender yemek her zaman mümkün olmuyor. Çünkü günümüzde restoranlarda satılan iskenderlerin fiyatları aşırı şekilde artmış durumda. Bu nedenle orta bütçeli gelire sahip olan aileler, evlerinde iskender yapmayı tercih ediyorlar. Biz de bu tarifte ev usulü ve özel sosu ile iskender yapımını anlatacağız. İşte tadı ile sizi çılgına çevirerek et iskender tarifi!


Özel Soslu Et İskender Tarifi Malzemeleri


- Marketlerde satılan hazır et döner
- Tırnak pide ya da bayat ekmek
- Tereyağı ya da sıvı yağ

Özel iskender sosu için;

- Bir kaşık domates salçası
- Bir adet orta boy domates rendesi
- Tereyağı ya da sıvı yağ
- Ketçap
- Bir çay kaşığı kadar tuz
- Bir çay kaşığı kadar pul biber
- Bir çay kaşığı kadar karabiber
- Bir çay kaşığı kadar kekik
- Sosu açmak için su


Özel Soslu Et İskender Tarifi Yapılışı


İlk olarak marketten alınan hazır dönerler sıvı yağ konulan yanmaz yapışmaz bir tavaya alınır. Orta ateşte pişirilir ve arada sırada eşit pişmesi için karıştırılır. Bir yandan da et iskenderin sosunun yapımına başlanır. Bunun için bir tavaya sıvı yağ ya da tereyağı koyulur. Üzerine salça ilave edilir ve kokusu çıkana kadar karıştırılır. Sonra üzerine domates rendesi eklenir, biraz piştikten sonra ketçap da ilave edilir. Bir yandan da sosun açılması için su ilave edilir. Son olarak sosun içine tuz, kekik, karabiber, pul biber eklenir ve yarım dakika kadar daha pişirilir. Sos hazır bir şekilde beklerken tırnak pideler ya da bayat ekmekler doğranır, doğrandıktan sonra ise tavada ısıtılarak iskender tabağının altına dizilir. Sonra pişen döner etleri eşit bir şekilde ekmeklerin üzerine yayılır. Son olarak hazırlanan özel iskender sosu, etlerin üzerine gezdirilir. Dileyen kişiler eti ekmeklerin üzerine koymadan önce çırpılmış yoğurdu ekmeklerin üzerine gezdirebilirler. Bu şekilde hazırlanan özel soslu et iskender afiyetle yenilir.

Etiketler

Yemek Tarifleri  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış