6 Şubat 2022 16:30 Güncelleme : 8 Şubat 2022 10:54

Daha Öne Böyle Bir Etli Türlü Yemediniz! İşte Ağzınızın Suyunu Akıtacak Etli Türlü Tarifi!

Daha Öne Böyle Bir Etli Türlü Yemediniz! İşte Ağzınızın Suyunu Akıtacak Etli Türlü Tarifi!

Sebzeli yemekler çocuklar ve erkekler tarafından çok fazla sevilmez ama bu yemek çok başka! İşte herkesin bayılarak yediği etli türlü tarifi!

Etli türlü yemeğinin tadı diğer hiçbir yemeğin tadına benzemez. Özellikle türlünün suyuna ekmeğinizi bandığınızda adeta bir lezzet patlaması yaşarsınız. Mevsimin şartlarına göre birçok sebze bir araya getirilerek oluşturulan bu yemeğin tadını sevmeyen hemen hemen yok gibidir. İşte en lezzetli tarifi ile ağzınızın suyunu akıtacak etli türlü tarifi!


Etli Türlü Tarifi Malzemeleri


- Yarım kilo kadar yağsız kuşbaşı dana eti
- Üç tane orta boy patates
- Üç tane orta boy patlıcan
- Yarım kilo taze yeşil fasulye
- Birkaç diş sarımsak
- Üç tane orta boy domates
- Bir tane büyük kuru soğan
- Bir yemek kaşığı dolusu tereyağı
- Bir yemek kaşığı dolusu domates salçası
- Bir yemek kaşığı kadar tuz
- Yeteri kadar sıcak su


Etli Türlü Tarifi Yapılışı


İlk olarak etler tencereye alınır ve 10 15 dakika kadar pişirilir. Biraz piştikten sonra üzerine tereyağı koyulur ve tekrar kavrulur. Ardından doğranan soğan ve domatesler de tencereye alınır. Bu şekilde yaklaşık olarak 5 dakika kadar kavrulur. Sonra bu karışımın içine sarımsaklar ve domates salçası ilave edilir. Bu şekilde birkaç kez çevrilir. Daha sonra patlıcanlar pijama şeklinde soyulur. Sonra isteğe göre yuvarlak ya da dik şekilde patlıcanlar doğranır. Eğer patlıcanlar geniş ise dik şekilde, dar ve uzun ise yan şekilde doğranması tavsiye edilir. Aynı şekilde patatesler de soyularak orta boy şekilde doğranırlar. Son olarak taze fasulyeler de istenilen boyutta kırılır ya da dilimlenir. Sonra ocaktaki altı açık etli karışıma önce taze fasulyeler ilave edilir. Bu şekilde 10 dakika kadar ağzı kapalı şekilde etli türlü pişirilir. Sonra doğranan patatesler de tencereye ilave edilir ve tuzu eklenir. Üzerine de yeteri kadar sıcak su eklenir. Bir süre böyle piştikten sonra en son patlıcanlar etli türlünün içine alınırlar. Patlıcanlar da piştikten sonra etli türlünün altı kapatılır.

Etiketler

Yemek Tarifleri  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış