Bilimin ve tıbbın çok ileri bir boyutta olduğu günümüzde ultrasyon yöntemiyle %100 gebelik testi yapılırken, eczanelerde satılan idrar yoluyla yapılan testlerde bebeğinizin olup olmadığını anlamakta en güvenilir kaynaklardan biri. Her ne kadar bu testler bebeğinizin varlığını kanıtlasa da, bazen bebeğin varlığından her testten önce haberdar olursunuz. Hamilelik belirtileri haberdar olmanızı sağlayacaktır. İlk akla gelen hamilelik belirtisi regl gününde gecikme olması, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, idrar artışı olmaktadır. Doğru bunlar hamileliğe işarettir ama sadece bunlar değil.. Hamilelik belirtileri nelerdir? İşte hamilelik belirtileri…

Belirtiler ne zaman başlar?

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişim gösterir. Ama normal şartlarda son adet tarihinden itibaren 4- 8 hafta içerisinde belirtiler kendini göstermeye başlayacaktır. Yani en erken 4 hafta içerisinde, en geç de 8.hafta içerisinde belirtiler kendini gösterecektir.

Erken Hamilelik belirtileri nelerdir? – 12 hafta –

Çok sayıda hamilelik belirtisi bulunmaktadır. Bunların en başında yukarıda bahsettiğimiz gibi regl gecikmesi, baş dönmesi, kusma, baş ağrısı, idrarda fazlalaşma gibi belirtiler gelmektedir. Peki diğer belirtiler neler?

(Belirtilen süreler son adet tarihinden itibarendir)

1 ve 4. haftalar arasında vücutta çok hafif lekelenmeler olur ve kramplar girmeye başlar.

4.haftada adet gecikmesi meydana gelir. Bunun beraberinde 4-5. haftalarda yorgunluk, 4-6. haftalarda bulantı yine 4-6. haftalarda göğüsde değişiklikler meydana gelir karıncalanma olur ve ağrılar başlar. Yine 4-6. haftalar arasında sık sık idrarar çıkarsınız ve şişkinlik hissedersiniz.

İlk evre tamamlandı. Hamileliğin 6.haftasından itibaren belirtiler artmaya başlar. 6. haftadan itibaren ilk karşınıza çıkacak belirti ruhsal dengesizlikler olacaktır. Mutlu, mutsuz, heyecanlı, üzgün her duyguyu aynı anda yaşamaya başlayabilirsiniz. Yine vücut ısınız da iniş çıkışlar çoğalacaktır. 6.haftayı da bu şekilde tamamladıktan sonra hamilelik belirtileri için 8. hafta başlar.

8.haftadan itibaren tansiyonunuzda yükselmeler meydana gelecek ve bu sebeple birlikte baygınlık, baş dönmesi yaşayabileceksiniz. Bundan dolayı 8.haftada evde tek kalmamaya özen göstermelisiniz.

8 ve 10.haftalar arasında kalp atışınız yavaş yavaş hızlanacaktır. Koştuktan sonra ritmine dönüşecektir. Korkmanıza gerek yok. Gayet normal. 9.haftadan itibaren ise aşırı yorgunluk ve midede ekşime, kusma gibi durumlar hissedeceksiniz.

Geldik 11 ve 12.haftalara. 11. haftada vücudunuzun çeşitli bölgelerinde akneler, sivilceler oluşacaktır. Ruh dengesizliği yüzünden bunları çok fazla kafanıza takıntı yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Yine 11.hafta içerisinde artık kilo almalar başlayacaktır. Fark edilir derecede karnınız şişecektir.

12. haftadaki belirti ise hamilelik güzelliği yani ışıltısı olmaktadır. Yüzünüz parlayacak, güzelleşeceksiniz.

Hamile miyim nasıl anlarım?

Hamile anlamanızın en kesin yolu test yaptırmaktadır. Fakat test yapma imkanınız yoksa bu durumda belirtiler üzerinden gitmeniz gerekecektir. Her başı ağrayan, her midesi bulunan hamile olacak diye bir durum yok. Regl gecikmesiyle birlikte bunlar oluyorsa %90 hamilesiniz diyebiliriz.

Eğer böyle bir durum varsa hem bebeğin hem de annenin sağlığı için kesinlikle bir doktora görünmek gerekiyor. Tıbbi destek alınmazsa çocuk düşmesi, anne rahatsızlanması ve zehirlenmesi gibi korkunç durumlar meydana gelebilir. Bu sebepten şüphelendiğiniz andan itibaren eczaneden bir test alın, eğer çift çizgi çıkarsa doktora görünün.

Hamilelik Belirtileri

Erken hamilelik belirtilerinden bahsettik. Bu belirtiler ise uzun vadede oluşacak belirtilerdir. Birkaç tanesi ilk sıralar meydana gelse de geri kalanını ilerleyen vadelerde hissedeceksiniz.

  1. Hamileliğin değişmez belirtisi regl gecikmesi olmaktadır. Fakat her adet gecikmesi yaşayan kadının hamile kaldığını söyleyemeyiz. Sinirli, gergin bir hayattaysanız ve yorgunsanız adetiniz gecikebilir, çok zayıfsanız gecikebilir, hastaysanız gecikebilir gibi birçok gecikme sebebi vardır. O yüzden adete güvenmeyin diğer belirtilere de bakın.
  2. Göğüslerde büyüme, renk değişimi, hafif veya şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Gayet normaldir. Areola adı verilen kahverengi bölgelerin renginde koyulaşma en belirgin göğüs değişimidir. Bu renk değişiminin sebebi ise her geçen gün artış gösteren hamilelik hormonları olmaktadır.
  3. Gebelikteki en temel belirtilerden biride kesinlikle aşırı yorgun ve halsizlik hissidir. Her geçen gün hiçbir yorucu iş yapmasanız hatta yataktan çıkmasanız dahi kendinizi yorgun hissedersiniz. Eğer gün içerisinde sık sık hiçbir şey yapmadan bu durumla karşılaşıyorsan gül gibi hamilesin demektir. Eğer böyle bir durum varsa sakın uykusuz kalmayın. Uykunun önemi bu dönemde çok büyüktür.
  4. Dilinin arkalarından genzine doğru olan bölümde şimdiye kadar alışkın olmadığın metal tadına benzer bir tad alıyorsan ve bu tat gerçekten baskın bir şekilde seni rahatsız ediyorsa, hamilesin. Bu histen kurtulmak için doğal asitli içecekler tüketmelisiniz. Limonata, portakal suyu ve sirke en yararlılarıdır.
  5. Koku hassasiyeti ise hamilelik döneminde zirvededir. Normalde çok sevdiğiniz yemek kokularından, yeni mobilya kokularından, kızartma, balık, et, tavuk gibi kokulardan rahatsız olmak bebeğin yolda olmasına işarettir.
  6. Yerleşme kanaması olarak tabir edilen hafif kanama da her hamilenin başına gelen durumlardır. Kanamayla sınırlı kalmaz, vajinal akıntıda yüksek miktarda artış meydana gelir.

Genel olarak hamilelik belirtileri bu şekilde. Eğer farklı bir belirtiniz varsa yorum bölümünden ileterek birbirinize destek olabilirsiniz.