Haziran Ayı Sanayi Üretim Verileri Açıklandı: Düşüş Var!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksi verileriyle ilgili açıklama altına imza attı. Sanayi üretiminin bir önceki yılın Haziran ayına kıyasla %3.9 oranında azalacağının duyurusunu yaptı.
Haziran Ayı Sanayi Üretim Verileri Açıklandı: Düşüş Var!
Ekonomi, Gündem, Yaşam 16 Ağustos 2019 11:35

Sanayi üretim endeksi Haziran ayı içerisinde, aylık bazda %3.7, yıllık bazda ise %3.9 oranında düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan veriler kapsamında, Haziran ayında sanayi üretimi, Mayıs ayına kıyasla %3.7 oranında düşüş gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri inceleme altına alınıp detaya inildiğinde ise, bu yıl Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi Mayıs ayına kıyasla %2.4 oranında artış gösterirken, imalat sanayi sektörü %4,2 düşüş gösterdi.

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe ise %1.3 azalış yaşandı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelenerek detaylara bakıldığında, Nisan ayı içerisinde madencilik ve taşocakçılığı sektörü geçen yılın aynı ayına kıyasla %4.8 oranında, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0.5 oranında artış gösterdi. İmalat sanayi ve sektörü ise %4.6 düşüş gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yılın 2. çeyreğinde yani Nisan – Mayıs – Haziran döneminde, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %3 oranında düştü. Bir önceki çeyreğe yani Ocak – Şubat – Mart dönemine göre ise %0.5 oranında arttı.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com