Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan birbirinden farklı terör soruşturmaları çerçevesinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarıyla birlikte gerçekleştirilen nefes kesen operasyonda HDP Diyarbakır Sur İlçe Belediye Başkanı Filiz Buluttekin ile 2 tane HDP’li Meclis üyesi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 3 kişinin emniyette gerçekleştirilen işlemleri devam ediyor. HDP’li Belediye Başkanı Buluttekin hakkında 3 farklı suçtan soruşturma açıldı. İşte hakkında açılan soruşturmaların konuları:

  • “silahlı terör örgütüne üye olmak
  • “terör örgütü propagandası yapmak”
  • “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, hükümeti ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak”

Buluttekin hakkında daha önce 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından; HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binasında yapmış olduğu bir konuşma sebebiyle, terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle toplam 10 ay hapis cezası verilmişti.

Eren Bülbül’ü Şehit Eden Teröristin Cenazesinde!

Buluttekin’in, Trabzon Maçka ilçesinde henüz 15 yaşında olan küçük çocuk Eren Bülbül’ü şehit eden teröristlerden olan kırmızı kategoride aranan ve bulana ödül verilecek olan PKK’nın sözde Karadeniz Bölge Sorumlusu Mehmet Yakışır’ın leş olması sebebiyle Bağlar ilçesinde Yeniköy Mezarlığı’nda gerçekleştirilen cenaze töreninde en ön safta olduğu görüldü.

Hakkında devam etmekte olan soruşturmalarda, Buluttekin’in 17 Mart 2019 tarihinde Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi’nde terör suçundan dolayı hükümlü olan, intihar edip hayatını kaybeden Zülküf Gezen’in de cenazesine katıldığı tespit edildi.