Günümüzde insanlar fit bir görünüme kavuşmak, fazla kilolarından kurtulmak için çaba sarf etmektedir. Hızlı kilo vermek isteyen kişiler, diyet yöntemlerine başvurmaktadır. Peki sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolları nedir? Haberimizde bu konuyu ele alıyoruz.

Kilo Verme Yolları

Kilo vermede izlenecek ilk yol olarak kötü alışkanlıklardan kurtulmak göze çarpıyor. Kötü alışkanlıklardan vazgeçilerek sağlıklı alışkanlıklar edinmek kilo vermenin ön koşullarındandır. ABD sağlık kuruluşu Mayo Clinic, doğru yiyeceklerin yenilmesi ve yemeklerin zevk alarak tüketilmesinin zayıflatıcı bir etkisinin bulunduğuna dikkat çekiyor.

Kilo vermek isteyenlerin güne güzel bir kahvaltıyla başlamaları ve öğünlerde meyve, sebzeye yer vermesi gerekiyor. Zayıflamak için öğünlerde tahıllara yer vermek ve yemeklerde trans yağ ve bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanmak ön koşullardandır.

Kilo vermek için her gün egzersiz yapmak gerekmektedir. En azından 1 saat yürümek kilo vermenin koşullarındandır. Kilolardan kurtulmak isteyen kişilerin şeker kullanımına son vermesi gerekmektedir. Şekersiz yapamayan insanların tatlandırma amacıyla meyve kullanması önerilir. Zayıflamak için ön koşullardan birisi de yağlı et tüketimine son vermektir.

Fast food türü yemekler kiloya sebebiyet vermektedir, uzak durulması kilo vermek için koşullardandır. Diyetisten Sinem Paker, televizyon izlerken yemek yenmesinin kiloya sebebiyet verdiğini belirtti. Televizyonun hipnotize edici bir etkisi olduğunu vurgulayan Paker, insanları hareketsizleştirdiğini söyledi.

Eskiden insanların sokaklarda ve hareketli olduğunu söyleyen Paker, şimdilerde hareketsizlik sebebiyle toplumun obeziteye maruz kaldığını belirtti. İnsan psikolojisinin yemeğe başladıktan 20 dakika sonra doyma hissine ulaştığını söyleyen Paker, televizyon izlemenin ise bu hissi yaşamada gecikmeye sebep olacağını söyledi. Çocukların televizyon karşısında yemek yememeleri gerektiğini söyledi.

Kilo vermede hızdan ziyade zamana yayılmış bir zayıflamaya dikkat çeken Paker, diyetlerin belli bir programa göre uygulanması gerektiğini ifade etti. Ana öğünlere salata ve yoğurtla başlamanın az yemeyi sağlayacağını söyleyen Paker, karbonhidrat içeren yemeklerin sona bırakılması gerektiğini söyledi. Yemekten önce ve yemek esnasında su içmek zayıflamayı kolaylaştıracaktır. Sofrada limon, ceviz, acı kırmızı biber, turşu ve yoğurt yiyeceklerinin olması tokluk hissi sağladığı için bulunması az yemeyi sağlayacaktır.