İçinde bulunduğumuz süreçte zor durumda olan vatandaşlar için çeşitli sosyal yardımları devreye sokan devlet, yeni yardımları da devreye sokmaya devam ediyor.

Koronavirüs sebebi ile bir çok işletme kepenk kapatırken bir çok kişide haliyle işsiz kaldı, ekonomik olarak zor duruma düşen vatandaşların elinden tutmak isteyen hükümet 1000 TL’lik pandemi yardımını devreye sokmuş ve milyonlarca vatandaşa yardımda bulunmuştu ve bu yardıma devam ediyor.

Son yapılan açıklamalara göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerekli şartları sağlaması üzerine uygun bulunan kişilere her ay düzenli olarak yardım yapılacak.

Her Ay Ödenecek

İhtiyaç sahibi ailelerin elektrik giderlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı karşılıyor. Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar şehirlerindeki sosyal yardımlar müdürlüğüne müracaat edebilirler. Ailede yaşayan kişi sayısına göre ödeme yapılırken, başvurusu onaylanan kişiler PTT şubelerine giderek Kimlik kartı ve elektrik faturası ile işlemlerini tamamlayabilirler. Elektrik faturasının belirli bir kısmı, devlet tarafından karşılanırken vatandaşlara nakit olarak para verilmeyecek.

  • 1-2 kişilik ailelerde aylık 75 kWh,
  • 3 kişiden oluşan ailelere aylık 100 kWh,
  • 4 kişiden oluşan ailelere aylık 125 kWh,
  • 5 ya da daha fazla kişiden oluşan ailelere 150 kWh karşılığında ödeme yapılacak.

Aylık 1460 TL Yardım

Tüberküloz ve Sspe hasları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hasta olan vatandaşlara; her ay düzenli olarak sosyal yardım ödemeleri yapılmaktadır. Bu hastalar, kronik hasta olup bakıma muhtaç oldukları takdirde; ödeme almaya hak kazanırlar. Ek olarak mi kayıp yaşayan vatandaşlara ise; aylık 1460 TL nakit sosyal yardım desteği sunulmaktadır. Başvuru, yalnızca sosyal hizmetler bakanlığından yapılmaktadır.

672 TL Ödeme

Gene Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bu yardım ise 65 yaş üstü ekonomik durumu yetersiz olan vatandaşlar için ödeniyor. Vatandaşların 701 TL’den daha az gelire sahip olması şart olarak koşulmaktadır.