Bilinçsiz ilaç kullanımı birçok hastalığa sebebiyet verebiliyor. Antibiyotikler başta olmak üzere ilaçların vaktinde, doğru dozda ve doğru bir biçimde alınması gerekiyor. Kullanım şekline uygun davranmayan hastalar, alerjik reaksiyonlar, karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara maruz kalabiliyor.

Doktorların tavsiyesi dışında bilinçsiz tüketim davranışları sergileyen hastaların, istenmeyen yan etkilerle karşılaşabileceğini  vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Aslı Karadeniz, ilaçların doğru dozda ve doğru sürede alınması gerektiğini ifade etti. Karadeniz, başta antibiyotikler olmak üzere birçok ilacın bilinçsiz kullanım sebebiyle karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği ve alerjik reaksiyonlar gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğini belirtti.

“Hastalığın Kontrolü İçin Bilinçli Kullanım”

Soğuk algınlığı ve nezle gibi tedavisi kolay olan hastalıklarda bilinçsiz ilaç kullanımının hastalığın kontrolünü zorlaştırdığını belirten Karadeniz, doktor tarafından tavsiye edilen ilaçların içilmesi gerektiğini ifade etti .

Vitaminlerin tavsiye dışında içilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Aslı Karadeniz, antibiyotiklerin yanlış kullanımına da dikkat çekti. Antibiyotiklerin ciddi bir sorun olduğunu, yanlış kullanımda vücut dengesini bozabileceğini ve ishale sebebiyet verebileceğini ifade eden Karadeniz, grip hastalığı için antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu söyledi.

Karadeniz, doktor tavsiyesine uygun antibiyotik içilmesi gerektiğini ve tavsiyeye uygun dozda kullanımın gerekliliğini vurguladı.

“Hasta, Tavsiyeye Uygun Hareket Etmeli”

Dr. Aslı Karadeniz, bazı hastaların ilaçları kendi istekleriyle kestiğini veya hiç kullanmadığını belirtti. Zatürre olmuş birinin antibiyotikleri çeşitli nedenlerle kullanmadığında durumun daha kötüye gidebileceğini, yoğun bakıma sebebiyet verebileceğini ifade etti. Hastanın ilacı kendisinin kesmemesi gerektiğini söyleyen Karadeniz, fayda görülmediğinde doktora başvurulması gerektiğini vurguladı. Karadeniz, “Hastalar bu yanlışa düşmemelidir” dedi.