İmamoğlu’na Yöneltilen Selahattin Demirtaş Sorusuna Olumlu Cevap!

İmamoğlu’na Yöneltilen Selahattin Demirtaş Sorusuna Olumlu Cevap!
03.07.2019 - 15:33
22
A+
A-

Basın mensupları tarafından kendisine yöneltilen “Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek ister misiniz?” Sorusuna olumlu yanıt veren İmamoğlu, “Elbette, imkanım olsa ziyaret etmek isterim, ama dediğim gibi bazı ziyaretlerle ilgili kurallar var” açıklaması altına imza attı.

İBB Başkanı İmamoğlu, siyasi partileri teker teker ziyaret etmeye büyük hızla devam ediyor. İmamoğlu’nun ilk durağı Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’ydı. Ardından İYİ Parti İl Başkanlığı ve HDP’ye ziyarete gitti.

“Kendilerine Çok Teşekkür Ediyorum”

Ekrem İmamoğlu, yaptığı parti ziyaretleri kapsamında Saadet ve İYİ Parti’nin ardından HDP İstanbul İl Başkanlığı’na gitti. İl başkanlığında HDP İstanbul Eş Başkanı Cengiz Çiçek ve Esengül Demir ile bir görüşme sağlayan İmamoğlu, görüşme tamamlanır tamamlanmaz basın mensuplarına açıklamada bulundu.

İstanbul’da tüm siyasi partilerle ortak görüş içerisinde bir yönetim sergilemek istediğini ileten İmamoğlu, süreci yönetmek, ortak düşünmek, tartışıp, konuşmak adına iş birliği kurma arzusunun olduğunun altını çizdi. Bu kapsamda diğer partilerden sonra duraklarının bu kez HDP olduğunu ileten İmamoğlu, eş başkanlara “kendilerine çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

“İmkanım Olsa Demirtaş’ı Ziyaret Etmek İsterim”

Gazeteciler tarafından kendisine yöneltilen soruları cevaplayan İmamoğlu, Demirtaş’ın kendisine cezaevinden destek verdiği, imkan olsa ziyaret edip etmeyeceğiyle ilgili soruya uzun bir cevap verdi.

Kendisinin 23 Haziran tarihi öncesinde verdiği destekler ve teşvikler sebebiyle çok teşekkür ettiğini, bu tutum ve davranışların kendisi için oldukça yüksek olduğunun altını çizen İmamoğlu, bu sorunun kendilerine sık sık yöneltildiğini belirtti. Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğunu fakat kimsenin niçin tutuklu olduğunu bilmediğini anlattı.

İnsanların suçu belli olmadan, oluşturulan ortamda yıllar boyunca hapis yatan kişilerin hayatlarını kaybettiğini, kanser gibi üzüntü kaynaklı birçok hastalığa yakalandığını bildiklerini aktardı. Çok yakın süreçte bir Ergenekon süreci yaşandığını dile getiren İmamoğlu, o süreçte intihar edenlerin sayısının çok fazla olduğunu dile getirerek, bu kadar hukuka aykırı bir düzenin insanların hayatını etkilemesini hiçbir vicdan sahibinin kabul edemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bazı ziyaretlerle ilgili belirlenmiş kurallar olduğunun altını çizen İmamoğlu, CHP’nin şuan hapishanede olan milletvekili Eren Erdem’in de herhangi bir suçunun olmadığını, bu suçların belli olmadığını anlattı. Bu ve bunun gibi kişilerin bir suçu varsa, o suçun ortaya konulmasını, eğer suç yoksa tutuksuz yargılama süreci başlatılmasını söyledi.