Instagram, bundan 2 yıl önce 2018 yılında IGTV’yi uygulamasına entegre etti. Fakat hedeflediğini, beklentisi karşılayamadı. Yapılan açıklamaya göre, Instagram’ın ana sayfasında bulunan IGTV butonu kaldırılacak.

2018 yılı Haziran ayında IGTV ile karşımıza çıkan Instagram, akıllı telefonların insanların bir parçası haline gelmesi ve videoların genel olarak dikey olarak kayıt altına alınmasıyla birlikte, oldukça yenilikçi ve başarılı bir video paylaşım platformu olarak öne çıkması beklenirken, 2 yılın sonunda IGTV resmen çakıldı.

IGTV’nin en büyük rakibi olan TikTok, 2018 yılı Haziran ayından bugüne kadar ABD’de toplam olarak 80,500,000 indirme sayısına ulaşırken, IGTV 1.1 milyon oldu. Rakibi karşısında oldukça zayıf kalan IGTV, bundan dolayı yenilikler yapma arzusuna kapıldı.

Bu doğrultuda yatay video desteği de vermeye başlayan IGTV, Ardından Instagram’a entegre edildi. Fakat bu da uygulamanın indirilerek değil, Instagram aracılığıyla kullanılmasını sağladı.

TechCrunch’un yaptığı habere göre, Instagram üzerinde bulunan IGTV butonu kaldırılacak. Sebebin ise bu butonun aktif bir şekilde kullanılmamasından kaynaklandığı aktarıldı.