Fahrettim Koca 4 Eylül koronavirüs tablosunu açıkladı, Sağlık Bakanlığınca oluşturulan veriler ışığında Türkiye’de vaka sayılarının kritik noktaya geldiği gözlemleniyor. 

1 Haziran itibari ile kontrollü normalleşme sürecine giren Türkiye, salgını kontrol altına almış ve uzun süren karantina günlerini geride bırakmıştı. Dünya da bu sırada normalleşme adımlarına başlamıştı, verilere baktığımızda maalesef normalleşme adımlarından sonra tüm dünya da vaka sayıları tekrar hızlıca artış gösterdi.

Maalesef ülkemizde de normalleşme adımlarından sonra vaka sayılarında yükselme görüldü ki bu zaten beklenen bir gerçekti fakat günlük iyileşen ve koronavirüse yakalanan kişi arasında makas açıldıkça risk faktörleri de büyüyor. Günlük iyileşen sayısı, günlük vaka sayısına eşitlendiğinde ya da üzerine çıktığında durum kontrol altına alınmış olarak sayılıyor. Fakat son günlerde Sağlık Bakanlığınca açıklanan koronavirüs tablosunda görüyoruz ki günlük vaka sayısı maalesef iyileşen sayısını geçmiş durumda ve makasta gün geçtikçe açılıyor.

Olumlu Bir Gelişme

 İşlere biraz da olumlu tarafından bakalım, 3 Eylül günü 110.225 test yapılıyor ve 1.642 pozitif hasta tespit ediliyor 4 Eylül Cuma günü ise test sayısı artıyor 117,113 kişiye test yapılıyor ve buna karşın vaka sayısı bir önceki güne göre düşüyor ve 1.612 kişi pozitif çıkıyor. Buna göre şimdilik işlerin iyiye gittiğini söyleyebiliriz.

4 Eylül Mevcut Tablo

 Sağlık Bakanlı tarafından açıklanan 4 Eylül Cuma koronavirüs tablosuna göre ülkemizde toplam 276.55 korona virüs hastası tespit ediliyor, hastalardan bugüne kadar ise 249.108 iyileşen gözlemleniyor. Günlük vaka sayısı ise bir önceki güne göre düşük seyrederek 1.612 kişi oluyor, gün içerisinde iyileşen koronavirüs hastamız 1.021 iken maalesef 53 kişiyi koronavirüs sebebi ile kaybediyoruz.