Irak’ta sular durulmuyor. Irak Hükümeti, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada Amerikan askerlerinin gönderileceğini açıkladı. Irak Başbakanı, Abdülmehdi, yaşanan olayları ‘siyasi suikast’ olarak tanımladı. Kasım Süleymani ve mühendise yönelik saldırılar, ülkedeki diplomasi trafiğini de artırmış görünüyor.

Irak Parlamentosu, Amerikan askerlerinin ülkeden gönderilmesine ilişkin başlattığı oturumda, askerlerin gönderilmesini ön gören tasarıyı kabul etti. Parlamento oturumuna Sünni ve Kürt gruplar katılmazken, tasarı oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca tasarı, Amerika Birleşik Devletleri’nin öncülüğünü yaptığı DEAŞ’la mücadele için kurulan koalisyonla da işbirliğinin bitirilmesini içeriyor.

Tasarıyla ülkedeki silah tekelinin devlet kontrolünde olması gerektiğide kabul edilmiş oldu. Başbakan Abdülmehdi, kararın ardından önemli açıklamalarda bulundu. ABD’nin nükleer anlaşmadan sonraki tavrına değinen Abdülmehdi, ‘ya bizdensiniz ya da bize karşısınız şeklinde bir politika izlenildiğini belirtti. Parlamentonun Irak’taki yabancı askerlerin gönderiilmesine yönelik adımlar atması gerektiği belirtildi.

Haşdi Şabi komutanlarından mühendisin Şii Milis’lerin kontrolünde önemli bir role sahip olduğunu söyledi. Mühendisin, Milis güçlerin, büyükelçilikten çekilmesinde büyük rol oynadığını, çekilmemeleri durumunda istifa edeceğini vurguladı. Mühendisin Milis grupları ikna ettiğine açıklamaların’da yer veren başbakan, Kasım Süleymani’yle bir randevusunun olduğunu sözlerine ekledi.

Süleymani’nin İran’dan Suudi Arabistan’a mesaj ileteceğini söyleyen lider, ülkede yabancı asker varlığının sona erdirilmesini istiyor. Irak Dışişleri Bakanlığı ise oturumdan önce ABD Büyükelçisini çağırarak, Süleymani ve mühendise yönelik saldırılar hakkında açıklama yapılmasını istedi. Bakanlık, saldırıların Irak’ın egemenliğine zarar verdiğini, Irak topraklarının komşu ülkelere saldırı için kullanılmaması gerektiği belirtildi.