Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle başlayan İran-ABD gerilimi, dün gece saatlerinde İran’ın Amerikan askerlerinin bulunduğu hava üslerini vurmasıyla devam etti. İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan açıklamada intikam alındığı vurgulanmıştı. ABD cephesinde ise Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon)  saldırıyı doğruladı. Pentagon sözcüsü Hoffman saldırıyı doğrularken, kendilerine ulaşan ilk bilgilere göre Irak güvenlik güçlerinin hayatını kaybettiğini belirtmişti. İran ulusal televizyonunda ise saldırıda 80 ABD askerinin öldürüldüğüne ilişkin bilgiler yer almıştı.

Söz konusu saldırı ile ilişkili İran dini lideri Ali Hamaney az önce bir açıklama yaptı. Hamaney, yaşanan olayları devrim olarak niteledi. Yaşananlardan dünyanın etkilendiğini söyleyen dini lider, dünyada büyük değişimlerin gerçekleşeceğini belirtti. Bölgede ki tarihi değiştirecek bir olayın yaşandığını belirten Hamaney, olaylara bu perspektiften bakılması gerektiğinin altını çizdi.

Yüce bir yardıma ihtiyaçları olduğunu söyleyen Hamaney, “Bizim yüce bir yardıma ihtiyacımız var diyebiliriz. Bugün de insanlar bunu gördü. İran’daki halk da bazı ekipmanlara elbette sahip ama sadece askeri güce sahip değiller. Bunu kullanabilirler. Aynı zamanda bir inanca da bağlılar. Bir şeyler daha ileriye gidebilir.” dedi. Askeri güce başvurulmamasını uman dini lider, olaylardan ders alındığını bildirdi. Dikkatli olunmasını isteyen Hamaney, yaşananların Kuran dersi olduğunu ve Allah’ın İran’a yardım ettiğini söyledi.

Süleymani hakkında değerlendirmede bulunan Hamaney, şehit Süleymani’nin cesur ve bilge bir adam olduğunu ifade etti. Süleymani’nin bilgeliklerini sadece askeri alanda değil, siyasi alanda da kullandığını söyleyen dini lider, “Süleymani, gerçek bir mümindi.” dedi. Aynı zamanda Kasım Süleymani’nin devrimci biri olduğunu söyleyen Hamaney, ABD  ve diğer güçlerin karşısında durmayı başardığını söyledi.