İran’da düşürülen Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağıyla ilgili soruşturmalar sürdürülürken İran Adalet Bakanlığı olayla ilgili kişilerin gözaltına alındığını açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise olayla ilgili tek bir sorumlunun olmadığını ve ilgili sorumluların hepsinin cezalandırılacağını ifade etti.

Uçağın füze zannedilerek düşürüldüğü belirtilirken olayla ilgili sorumluların cezalandırılacağı açıklandı. Ruhani, olayın affedilemez nitelikte bir hata olduğunu vurgularken, olayı trajik olarak yorumladı. 176 kişinin ölümüne sebebiyet veren olayla ilgili soruşturmalar sürdürülüyor.

İran’lı yetkililerin hatalarını kabul ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Ruhani, olayda tek bir kişinin sorumlu olmayacağını ve tüm sorumluların gerekli cezaları alacağını dile getirdi. Yolcu uçağının seyir halindeki bir füze zannedilerek İran Devrim Muhafızları tarafından düşürüldüğü bildirildi. Uçağın düşmesinin ardından İran’da hükümet karşıtı gösteriler yapılmıştı.

Ne Olmuştu?

İran’da Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı,Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçak, kısa süre sonra teknik arıza nedeniyle düştü. Yolcu uçağında 176 kişinin bulunduğu ve kurtulanın olmadığı belirtildi. Uçakta 9 mürettebatın bulunduğu ve ölenlerden 147 kişinin İran vatandaşı olduğu öne sürüldü.

PS-752 sefer sayılı uçak Ukrayna Havayollarına aitti ve teknik bakımı 2 gün önce yapılmıştı. Ukrayna İran Büyükelçiliği olayın terörizmle ilişkili olmadığını, uçağın motor arızası sebebiyle düştüğünü belirtti. Yolcu uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra alev aldı ve yere çakıldı. Ukrayna Havayolları, Tahran’a yapılan uçuşların geçici olarak durdurulduğu açıkladı.

Kazanın sebeplerinin belirlenmesi için çalışmalar yapıldığı söylendi. Ukrayna Havayolları, uçağın en yeni uçaklardan olduğunu, pilotların ise çok tecrübeli olduğunu bildiren bir açıklama yaptı. Uçağın vurulmasına yönelik iddialara yorum yapılmadı. Hayatını kaybedenlerden 11 kişinin Ukrayna vatandaşı olduğu 9’ununsa mürettebat olduğu belirtildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise hayatını kaybedenlerden 82 kişinin İran vatandaşı, 63 kişinin ise Kanada vatandaşı olduğunu belirtti. Uçağın füzeyle vurulduğuna yönelik iddialar gündeme gelirken İran cephesi iddiaları yalanladı.

İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi ve İletişim Merkezi Başkanı Kasım Biniyaz, yolcu uçağının motorda çıkan yangın sebebiyle düştüğünü ifade etti. Uçağın füzeyle vurulması iddilarını yalanlayan Biniyaz, uçağın vurulması durumunda havada patlayacağını belirtti. Başkan, pilotun başarısız olması ve motorda çıkan yangıın sebebiyle uçağın düştüğünü söyledi. Kaza sonrası uçağın kara kutusu bulunarak güvenlik görevlilerine teslim edildi.

Uçağın düştüğü zamanlarda düşürülmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştı.