İran’da Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı,Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçak, kısa süre sonra teknik arıza nedeniyle düştü. Yolcu uçağında 176 kişinin bulunduğu ve kurtulanın  olmadığı belirtildi. Uçakta 9 mürettebatın bulunduğu ve ölenlerden 147 kişinin İran vatandaşı olduğu öne sürüldü.

PS-752 sefer sayılı uçak Ukrayna Havayollarına aitti ve teknik bakımı 2 gün önce yapılmıştı. Ukrayna İran Büyükelçiliği olayın terörizmle ilişkili olmadığını, uçağın motor arızası sebebiyle düştüğünü belirtti. Yolcu uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra alev aldı ve yere çakıldı. Ukrayna Havayolları, Tahran’a yapılan uçuşların geçici olarak durdurulduğu açıkladı.

Kazanın sebeplerinin belirlenmesi için çalışmalar yapıldığı söylendi. Ukrayna Havayolları, uçağın en yeni uçaklardan olduğunu, pilotların ise çok tecrübeli olduğunu bildiren bir açıklama yaptı. Uçağın vurulmasına yönelik iddialara yorum yapılmadı. Hayatını kaybedenlerden 11 kişinin Ukrayna vatandaşı olduğu 9’ununsa mürettebat olduğu belirtildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise hayatını kaybedenlerden 82 kişinin İran vatandaşı, 63 kişinin ise Kanada vatandaşı olduğunu belirtti. Uçağın füzeyle vurulduğuna yönelik iddialar gündeme gelirken İran cephesi iddiaları yalanladı.

İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi ve İletişim Merkezi Başkanı Kasım Biniyaz, yolcu uçağının motorda çıkan yangın sebebiyle düştüğünü ifade etti. Uçağın füzeyle vurulması iddilarını yalanlayan Biniyaz, uçağın vurulması durumunda havada patlayacağını belirtti. Başkan, pilotun başarısız olması ve motorda çıkan yangıın sebebiyle uçağın düştüğünü söyledi. Kaza sonrası uçağın kara kutusu bulunarak güvenlik görevlilerine teslim edildi.