Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle tırmanan gerginlik sonrası İran, İsrail’i yerle bir ederiz açıklaması yapmıştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkesinin gerginlikten uzak tutulması gerektiğini ifade etti. Netanyahu, Kudüs Gücü komutanı general Süleymani’nin öldürülmesine yönelik İsrail’in bir girişimi olmadığını, olayla İsrail’in alakası olmadığını söyledi.

Olaylara İsrail’in dahil edilmemesi gerektiğini belirten Netanyahu, ülkesinin gerginlikten uzak durması gerektiğini savundu. Bu gelişme üzerine dünya basınında, İsrail’in, ABD’yi yalnız bıraktığına yönelik yorumlar yapıldı. İsrail Başbakanı, güvenlik kabinesine yaptığı konuşmada, ” Süleymani’ye yönelik yapılan saldırılarda İsrail’in payının bulunmadığına dikkat çekti.

Ülkesinin gerginliğin dışında tutulması gerektiğini ifade eden başbakanın, İran’ın tehditlerinden çekindiği iddia edildi. Güvenlik kabinesi toplantısında İran’ın İsrail’i vurma olasılığının düşük olduğu belirtildi. İran’ın misilleme olarak İsrail’i vurma olasılığının oldukça düşük olduğu söylendi.

Ne Olmuştu?

Amerikan Savunma Bakanlığı(Pentagon), Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi’ye yönelik hava saldırısı yapıldığını, saldırıda Süleymani ve Ebu Mehdi Mühendis’in öldürüldüğü belirtilmişti. İran cephesindeyse intikam yeminleri edilmiş, Pentagon ve Amerikan askerleri terör örgütü ilan edilmişti. Ayrıca İran’da Trump’ın kellesini getirene 80 milyon dolar ödül verileceği de gündeme gelmişti. ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın vurması durumunda karşılık verileceğini belirtmişti. İran’da ise Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızayi, Trump’ın saldırı açıklamasına yönelik saldırı yapılırsa Hayfa ve İsrail’in önemli merkezlerinin yerle bir edileceğini vurguladı. Saldırı sonrası Ortadoğu’da belli kutuplaşmalarında olacağı bildirilmişti.