23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İBB seçimlerinde meydana gelen 9 puanlık farkı bilen ünlü anket şirketi KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, istifa depreminin yaşandığı AK Parti’nin oy oranıyla ilgili bir takım açıklamalar altına imza attı.

AK Parti’nin 17 yıllık tarihinden günümüze kadar çekirdek oyunun en düşük seviyede olduğunu ifade eden Ağırdır, şuanda AK Parti’nin oyunun %30’un altına düştüğünü dile getirdi.

İktidar bloğunda AK Parti’nin etkisinde düşüş meydana gelirken, MHP’nin etkisinin arttığını dile getiren Ağırdır, İYİ Parti’nin ise varlığını devam ettireceğinin altını çizdi.

Oyunu İYİ Parti’den yana kullanan kesmin her geçen gün artan, metropollerde ikamet eden, seküler hayat tarzını benimseyen fakat değer dünyası muhafazakar kişiler olduğunun da altını çizen Ağırdır, MHP seçmenlerinin ise genel olarak geleneksel hayat tarzına sahip muhafazakar kesim olduğunu söyledi.

Gençlerin çok büyük bir bölümünün mevcut aktörlerle Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretilemeyeceğini düşündüğünün altını çizen Ağırdır, toplumun %40’ına yaklaşan bu kesmin bu konuda hemfikir olduğunu da belirtti. Ağırdır, Başkanlık sistemi oylaması yapıldığı takdirde, AK Partililerin dahi bunu kabul etmeyeceğini anlattı.