Koronavirüs kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla toplu taşımada yeni önlemler başlatılmıştı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle toplu taşımada yeni kararlar yürürlüğe girdi. İstanbul Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri de sabah saatlerinde yeni kurallara ilişkin denetim gerçekleştirdi.

Türkiye’de koronavirüs vakalarının artması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında, kabine toplantısı gerçekleşmişti. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Erdoğan, artık toplu taşımada yeni bir dönemin başladığını ve artık tüm Türkiye’de otobüslerde ayakta yolcu alınmayacağını belirtmişti.

İçişleri Bakanlığının 81 ildeki tüm valilere gönderdiği genelgeyle minibüslerin ayakta yolcu alması yasaklanırken otobüs ve metrobüsler de oturan yolcu kapasitesinin yüzde 30’u kadar ayakta yolcu alınırken metro ve tramvaylarda ise kapasitenin yüzde 50’si kadar ayakta yolcu alınabileceğine karar verildi.

Denetimler Bugün Başladı ve Çok Sıkı

Karar sonrası İstanbul Emniyet Müdürlüğü harekete geçti ve Trafik Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler özellikle yoğunluğun çok olduğu sabah saatlerinde denetime başladı. Toplu taşımalara yönelik denetimde Sivil Trafik görüntüleri kadrajlarda gözüktü.

Avrupa Yakası’nda Zincirlikuyu bölgesinde oluşturulan gözlem noktasıyla toplu taşımaların kurallara uyup uymadığını kontrol eden ekipler aynı zamanda yolcuların maske kuralına uyup uymadığını denetledi. Gelen bilgilere göre denetimler gün boyu İstanbul’un çeşitli bölgelerinde sürecek.

Türkiye Koronavirüs Tablosu

Ülkemizde 24 saatte yapılan test sayısı 111 bin 193 olurken, bin 673 yeni tanı konuldu. Koronavirüsten 55 kişi yaşamını yitirdi. Son 24 saatte 943 kişi ise iyileşti.