İstanbul’da Virüs Tehlikesi! Tüm Vatandaşlar Dikkat…

Avcılar ve Esenyurt'ta yer alan dere yatağında "Batı Nil Ateşli Virüsü" ortaya olduğu ortaya çıktı. Çevrede bulunan bireyler de yüksek ateş sorununun sebebinin bu olduğu biliniyor. Sivrisineklerden insanlara geçen ve İstanbul'da ilk defa görülen bu virüsün belirtileri yüksek ateş, üşüme, titreme, bulantı, kusma ve ishal.
İstanbul’da Virüs Tehlikesi! Tüm Vatandaşlar Dikkat…
Gündem, Sağlık, Yaşam 19 Temmuz 2019 16:34

İstanbul Esenyurt’ta yer alan bir özel hastaneye son zamanlarda çok sayıda aynı şikayete bağlı hasta başvurdu. Hastane ve sonrasında İlçe ve İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili araştırma başlattı.

Edinilen bilgilere göre 8 farklı hastada meydana gelen ateşlenme, halsizlik, üşüme ve titreme bulgularıyla ilgili hastalardan kan örnekleri alındı. Yapılan ön incelemeler sonucunda hastaların tamamının Avcılar Yeşilkent bölgesi ve çevresinde bulunan dere yataklarında ikamet ettikleri tespit edildi.

Hastalardan alınan ilk örneklerde yapılan araştırmada ise “Batı Nil Virüsü” tespit edildi. Bu hastalığın dere yataklarında yer alan sivrisineklerden insanlara bulaştığı açıklanırken, Türkiye’de birkaç bölgede geçmiş zamanda görülen bu virüs türünün öldürücü etkiye sahip olmadığı, İstanbul’da ise ilk kez görüldüğü açıklandı.

 

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com