İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından; Meteoroloji ve AKOM tarafından paylaşılan tahminler kaynak alınarak, İstanbul halkına uyarılarda bulunuldu.

İstanbul’da yarın öğleden sonra kar yağışının etkisini göstermesinin beklenildiği açıklandı. İBB tarafından yapılan söz konusu duyuruda don ve buzlanma olayının yanı sıra aynı zamanda ev ve iş yerlerinde soba ve baca gazı zehirlenmeleri karşısında oldukça dikkatli olunması gerektiği ifade edildi.

İBB’nin yaptığı söz konusu açıklamada, Türkiye’nin kuzey ile doğu kesimlerinin yarın Karadeniz üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı havanın etkisinde olacağı; İstanbul’da ise yarın öğle saatleri itibarıyla sıcaklıkların kar değerlerine yeniden düşeceği ifade edildi.

Meydana gelecek olan kar yağışının başta Boğaz çevresi, ardından da Anadolu yakasında yoğun olarak görülmesinin tahmin edildiği, şehir merkezinde ise yağışların karla karışık yağmur ve aralıklarla hafif kar şeklinde yaşanacağı; Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Şile, Aydos, Kurtköy gibi yüksek bölgelerde ise direkt olarak kar olarak etkisini göstereceği bildirildi.

İstanbullulara Uyarı

İBB, yağış sonrasında başta köprü ve viyadüklerde gizli don olaylarının gerçekleşebileceğiyle ilgili sürücülere uyarı yaptı ve kar lastiği kullanmaları gerektiğini açıkladı. Aynı zamanda vatandaşların hem iş, hem de evlerinde soba ya da baca gazı zehirlenmeleri karşısında tedbirli olması gerektiği belirtildi.