Bilim Kurulu’nun bir alt oluşumu olan halk sağlığı uzmanları içerisine bulunan Prof. Dr. Levent Akın, günlük vaka sayısını kontrole almada önemli verilerin ele edilebileceği bir öneride bulundu buna göre Dr. Levent özellikle ‘taksi şoförleri, güvenlik görevlileri ve kuryeler’e dikkat çekti.

Ülkemizde son zamanlarda vaka sayıların 1500’lü rakamların üzerine çıkmasıyla gözler alınacak yeni tedbirlere çevrildi. Alanında uzman ve saygın doktorlardan olan Prof. Levent Akın, yeni tip koronavirüsün günlük vaka sayılarındaki artışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamadan Önemli Notlar

  • Kentlerde toplulaşmanın olduğu yerlerde sorunun arttığını anımsattı, İsveç örneğini verdi: “İsveç sorunun çözümünü halka bıraktı; yakın diğer ülkelere göre salgın 2,5 kat arttı. Onlar da kapanma yoluna gitti…”
  • Salgını artıran kesimlerin kimler olduğuna ilişkin bir çalışma başlatılması gerektiğini belirtti. Dr. Levent Akın’ın üzerinde durduğu 3 kesim var; “taksi şoförleri, güvenlik görevlileri ve kuryeler…”  Kuryelerin içinde yemek dağıtımı yapanlar da yer alıyor.
  • Bu kesimlerin süratle periyodik testlerinin yapılmasının, “yayılımı en fazla etkileyen kesimin tespitine” yardımcı olacağını bildirdi. Eğer bu kesimde görünmüyorsa bu kez bir başka kesimin ele alınarak kimlerin daha fazla yayıcı olduğunun bulunabileceğini, bu konudaki hazırlıklarının devam ettiğini açıkladı.

 

1 Haziran İtibari İle Normalleşme

 Bilindiği üzere ülkemizde yeni tip koronavirüs salgınının başlamasıyla önemli tedbirler ve kısıtlamalar alınmıştı aylarca süren karantina günlerinden sonra Türkiye’nin salgını kontrol altına almasıyla 1 Haziran itibari ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Kontollü Sosyal Hayata Dönüş” sözleriyle normalleşme adımları başlamış ve iş yerleri, restorantlar, AVM ler sırayla açılmıştı.

 Ülkemizde Güncel Vaka Durumu

 

31 Ağustos itibari ile ülkemizde toplam hasta sayısı 270.133 kişi, iyileşen hasta sayısı ise 244,926 kişi oldu. 31 Ağustos günü toplam 1.587 kişi koronavirüse yakalanırken maalesef 44 kişi koronavirüse bağlı hayatını kaybetti.