İzmir’de Yasak Olmasına Rağmen Avlanan Deniz Ürünü Gecede 20.000 TL Kazandırıyor!

İzmir'de balıkçıların yasak olmasına rağmen körfezde deniz patlıcanı avlayıp bir gecede 20.000 TL gibi çok yüksek rakamlar kazanması tepkilere yol açtı.
İzmir’de Yasak Olmasına Rağmen Avlanan Deniz Ürünü Gecede 20.000 TL Kazandırıyor!
Gündem 12 Temmuz 2019 15:56

Kaçak avcıların kilogram fiyatını 80 TL’den belirlediği deniz patlıcanları, ihraç edildiği Çin ve Japonya’da cinsine göre restoranlarda kilogram fiyatı 600 $’dan alıcı buluyor. İzmir Körfezi ve çevresinde kaçak avcılık yaparak bu deniz patlıcanlarını elde edenler yasak dinlemeyip bir gecede yaklaşık olarak 20.000 TL kazanç elde ediyorlar.

Ruhsatsız Teknelerle Geliniyor

Sadece dalgıçlar tarafından teker teker elle toplanması gereken deniz patlıcanını “algarna” adı verilen ruhsatsız ve kaçak teknelerle dip taraması yaparak avlanmak için İzmir’e gelenlerin sayısında oldukça yüksek bir artış var. Sadece bir gecede avlanan deniz patlıcanıyla 15 ila 20.000 TL arasında gelir elde edenlere yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor.

Ürün Alınmaması Kararı

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, Balıkçılık Çalışma Grubu olarak tüm balık fabrikalarının işletmecileriyle bir araya geldiklerinin altını çizerek kaçak patlıcan balığı avlayanlardan kesinlikle ürün alınmaması noktasında ortak karar verdiklerini ifade etti.

 

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com