İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ adlı kitabından uyarlanan tiyatroyu izleyen Kadir İnanır’a sert eleştiride bulundu. Soylu birileri diye seslendiği İnanır’a  “Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız” eleştirisinde bulundu.

Kadir İnanır kendisine yapılan eleştiriye yanıt verdi. Eleştiriyle ilgili sorulan sorular üzerine Kadir İnanır, konuşmak istemediğini kendilerinin tek derdinin barış olduğunu söyledi.

Kadir İnanır Kimdir?

Usta oyuncu 15 Nisan 1949 tarihinde Ordu’da dünyaya gelmiştir. Fatsa ilçesinde dünyaya gelen İnanır’ın babasının adı Mehmet, annesinin adı ise Rukiye’dir. Kadir İnanır tam 14 kardeşe sahiptir. Kardeşlerinin hepside kendisinden büyüktür. Fatsa’da ilkokul ve ortaokul eğitimini tamamlayan İnanır, İstanbul’un yolunu tutmuş. Liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde gördüğü eğitimle tamamlamıştır.

Liseden sonra eğitim hayatına biraz ara veren oyuncu, Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo, TV bölümünü okumuştur. 1967 yılında  “Sinema Artisti” adlı bir yarışmada finale kalan İnanır, 1968 yılında ise ‘Fotoraman Artisti’ adlı bir yarışmada birinci oldu. 1970 yılında Türkan Şoray’la birlikte ‘Kara Gözlüm’ adlı filmde baş rol olarak oynayan Kadir İnanır, toplamda 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol aldı. Oyuncunun ustalığını sergilediği Türk sinemasına damga vuran ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ adlı film 1977 yılında yayına girdi.