Kamu İşçilerine Zam Teklifi Bugün Açıklanacak!

Kamu İşçilerine Zam Teklifi Bugün Açıklanacak!
09.07.2019 - 15:06
34
A+
A-

Hükümetin bu toplantı sonucunda, Türk – İş’in bütün kamu işçilerine seyyanen brüt 300 TL zam, ilk altı ay %15, üç ve 4. 6 aylarda ise enflasyon ve üzerine 3 puan refah payı talebine karşı bir zam teklifi sunması bekleniyor.

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri ilk sırada olmak üzere kamunun birçok sektöründe yaklaşık olarak 200.000 işçi istihdam ediyor. Bu işçileri ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine hükümet ve Türk – İş bir araya gelerek yeni sözleşme için 1 hafta önce bir toplantı yapmıştı.

2. Toplantı Yapılacak

Tarafların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğiyle birlikte saat 15.00’de tekrardan bir araya gelerek zam konusunu ele alacağı bildirildi. Toplantı sonucunda hükümetin, Türk – İş tarafından sunulan zam talebine karşılık bir talep sunması beklentiler dahilinde yer alıyor

Tekliflerin sonrasında taraflar arasında zam oranı üzerinden pazarlık başlayacak. Kamu işçileriyle ilgili olan söz konusu Toplu İş Sözleşmeleri, memurların toplu sözleşmesi ilk sırada  gelmek üzere özel sektörde de imzalanacak olan toplu sözleşmelerin çerçevelerinin çizilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Türk – İş Teklifini Sundu

Hükümet ve Türk – İş yetkilileri arasında yapılan ilk görüşmede Türk – İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’ne yönelik tüm talepleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sunmuş, ne kadar zam talep edildiğini beyan etmişti.

Türk – İş’in zam teklifi tüm kamu işçileri için 300 TL brüt zamdı. Ayrıca ilk altı ay %15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı ayda ise Enflasyon oranında zam art 3 puan refah zammı talebi iletilmişti.

Bu taleplerin ardından açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, uzlaşıyla kamuda çalışmakta olan tüm işçilerin her türlü mali hakkını, imkanlar çerçevesinde düzene koyup nihai bir sonuca kavuşturacaklarını belirtmişti.