Kan grubu insan vücudunda bulunan antikorlar doğrultusunda gruplara ayrılmaktadır. Bu sayede her insan farklı kan grupları barındırabilir. Sağlık sektöründe en önemli verilerden bir tanesi olan kan gruplarının bilinmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda kan grubunu öğrenmek isteyen kişiler, sağlık kuruluşlarında kan testi yaptırabilir. Yapılan testte kişinin kanında bulunan alyuvarlara bakılır. Alyuvarlarda bulunan antijen, kişinin kan grubunu oluşturmaktadır.

Kan Grupları Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen 4 kan grubu vardır.

Bu bağlamda kan grupları şunlardır;

  • A+, ve A-
  • B+ ve B-
  • AB+ ve AB-
  • 0+ ve 0-

Kan grupları negatif veya pozitif olarak da ayrılmaktadır.

Kan Grubunu Öğrenmek Neden Önemlidir?

Kan gruplarının bilinmesi yaralanma durumlarında acil kan ihtiyacını karşılayabilmek adına oldukça önemlidir. Bu sayede yaralanan kişiye gerekli kan grubu hiç vakit kaybetmeden temin edilir. Kan gruplarını bilen kişilerin, kan grubunu yakınlarıyla paylaşması bilinç kaybı durumlarında sağlık görevlilerince öğrenilebilmesi adına gereklidir. Tüm bu bilgiler ışığında kan gruplarını bilmeyen kişiler mutlaka kan testi yaptırarak gruplarını öğrenmelidir.

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılır?

Kan grubu testi enjeksiyon yardımıyla kişiden alınan kan ile yapılmaktadır. Bu bağlamda alınan kan laboratuvara gönderilir ve üzerinde test yapılır. Kan grubu testleri yaklaşık 2-3 saat içerisinde çıkmaktadır. Ayrıca kişinin aç ya da tok olması kan grubu testini etkilememektedir. Tüm bu bilgilere ek olarak seyyar kan verme gibi kurumlarda da kan grubu öğrenilebilir.

Alıcı Kan Grupları Hangileridir?

Bir insandan diğer insana kan aktarılması hususunda dikkate alınan kişinin kan grubunun Rh faktörüne bakılmaktadır.

Bu bağlamda alıcı kan grupları şunlardır;

  • AB Rh+ ve AB Rh-
  • A Rh+ ve A Rh-
  • B Rh+ ve B Rh-
  • 0 Rh+

Yukarıda belirtilen kan gruplarına diğer kan gruplarından tranfüzyon işlemi yapılabilir.

Verici Kan Grupları Nelerdir?

Verici kan grupları arasında ‘’0’’ kan grubu genel vericidir. Bu bağlamda tüm kan gruplarına kan verebilir. ‘’0’’ kan grubu dışında O Rh-, A Rh-, B Rh-, AB Rh- kan grupları da verici kan grupları arasındadır.