Türkiye geçtiğimiz günlerde “Oruç Reis” sismik araştırma gemisi için NAVTEX ilan etmişti hemen ardından Antalya Kaş İlçesi açıklarında kurtarma ve yedekleme gemisi mevzi aldı.

 Türkiye ve Yunanistan arasında uzun süredir Ege ve Akdeniz bölgesinde ciddi bir gerginlik sürüyor. Yunanistan, Mavi Vatan’da bizim kıta sahanlığımızı tehdit eden hareketlerini sürdürmeye devam ediyor. Sürekli olarak Türk Askeri Kuvvetlerini tahrik etmeye haksız şekilde devam eden Yunanistan tarafı geçtiğimiz günlerden içerisinde kadın pilotlarımızın da bulunduğu F-16 uçaklarımız ile kovalanmış ve Dünya kamuoyunda rezil olmuştu.

 Askeri olarak bizden çok daha güçsüz olan Yunanistan her zaman kahraman ordumuz tarafından hüsrana uğratılsa da arkasına aldığı Fransa desteği ve Avrupa Birliğin’de olma avantajı ile Türkiye’yi uluslararası arenada politik olarak sıkıştırmaya çalışıyor. Dışişleri sürekli olarak Avrupa Birliğine Yunanistan’ın şımarık çocuk tavırları sergilediği ve haksız olduğu gerçeğini açıklasada Avrupa Birliği bunu görmezden geliyor. Geçtiğimiz gün BM olay ile ilgili “uzlaşma” çağrısında bulunmuştu.

Hücum Botu Hazırda Bekliyor!

Kaş’ın hemen karşısındaki Limanağzı Koyu’nda, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı hücumbot, sürekli bekliyor. Hücumbot, ikmal için zaman zaman koydan çıkış yapıyor. Bir süredir bölgede tek Türk savaş gemisi görülürken, Kaş’ın hemen karşısındaki Yunanistan’ın Meis Adası’na asker çıkarma iddialarının ardından Kalkan Mahallesi açıklarına Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı kurtarma ve yedekleme gemisi de yanaştı. Gün boyu Kalkan Koyu’nda kalan gemi, akşam saatlerinde seyri sefere çıktı. Geminin çevrede seyri sefer yaptığı görüldü. Geminin çevresinde ise diğer yat ve tekneler, faaliyetlerini sürdürüyor.