Muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, ‘Kadın Muhtarlar Buluşması’nda konuştu.  Türkiye’nin Ortadoğu hakkındaki politikasında barışçıl bir anlayışla hareket etmesi gerektiğini bildirdi. Ortadoğu’daki politikanın 180 derece değişmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Ortadoğu’da kanlı bir sayfanın açıldığını söyledi.

Kendisinin “Ortadoğu bataklığına girmeyin” dediğini belirten Kılıçdaroğlu, suçlandığını ifade etti. Türkiye’nin Suriye’de maşa olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “orada bizim çocuklarımız var, askerlerimiz var.” dedi.

Suriye’ye Niye Girdik?

Suriyeli’lere yardım konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin daha önce 40 milyon dolar ödediğine, 40 milyar daha ödeyeceğine, Suriye’den 1 milyon kişinin gelmesine ilişkin verdiği demeçte, Türkiye’nin ABD ve Rusya’nın taşeronluğunu yaptığını öne sürdü. CHP lideri, Türkiye’nin Suriye’ye girmesinin yersiz olduğuna değinerek, yüz binlerce kişinin öldüğünü söyledi. 6.5 milyon insanın göç ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, hükümeti Ortadoğu’ya müdahil olamamakla suçladı.

Libya Tezkeresi Konusu

Libya Tezkeresi konusuna ilişkin, “şimdi bizim çocuklarımız Libya’ya gidiyor, seni fizana süreceğim diye bir söz vardır. Fizan Libya’da bir çöldür.” diyen Kılıçdaroğlu, diplomasi yoluyla Libya k0nusunun halledilmesi gerektiğini savundu. Savaşın diplomaside son çare olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün “zorunlu olmadıkça bir cinayettir.” sözünü hatırlattı. Ayakkabı kutusunda ücret alanların, büyükelçi olarak tayin edildiğini söyleyen muhalefet lideri, “Türkiye’nin itibarı ne olur?” dedi.

Ortadoğu’da Kanlı Sayfa

Ortadoğu’da kanlı bir sayfa açılacağını kaydeden CHP lideri, Kasım Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin, “İran’ın önemli bir askeriydi.” dedi. Türkiye’nin Orta Doğu politikasında barış ekseninde yer alması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, hiçbir ülkenin bu bataklığa girmediğini söyledi. Amerika’nın yaptığının yanlış olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, uluslararası çatışmaları tetiklediğini kaydetti. Diplomasiyle hareket edilmesi gerektiğini savundu.