Spor yapmak, sporla ilgili olmak her açıdan size avantaj sağlayacak bir aktivitedir. Başta olmak üzere gerek sağlıksal sıkıntılarınız gerek duruş bozukluklarınızın giderilmesi için önemli bir rol oynar.

Beslenme Düzeni

Vücut geliştirme sporunda hayal ettiğiniz yere ulaşmak için beslenme düzeni %85′ lik bir rol oynar, %15’lik kısım ise ağırlık antrenmanlarıdır. Beslenmeniz düzgün ve yeteri kadar protein,karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağ almıyorsanız ve sadece ağırlık antrenmanları yapıyorsanız, sizin kas yapmaktan ziyade, zamanla var olan kaslarınızı da yok etmeye başlayacaktır.

 

 

 

 

 

Günlük almanız gereken kcal boyunuza, kilonuza, metabolizma hızınıza göre değişir. Gün içinde almanız gereken kalori miktarını öğrendikten sonra yapacağınız şey ise yemek yemeye başlamak. Tabi ki bu her besini yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sağlıklı kaynaklardan örnek verecek olursak;

  • Tavuk, kırmızı et, hindi, balık, yumurta
  • Pirinç pilavı, bulgur pilavı, kepekli makarna, yulaf ezmesi
  • Zeytinyağı, kuruyemiş, fıstık ezmesi, zeytin, avokado
  • Brokoli, ıspanak, marul, maydanoz, bezelye vb.

Protein-karbonhidrat-sağlıklı yağ-lif ve vitamin mineral şeklinde sıraladım. Tabi ki bunlar sadece birkaç tanesi. Yediğiniz besinlerin içeriğine, size neyin fayda sağlayıp neyin fayda sağlayamayacağını bilirsiniz. Şeker veya unlu mamülleri kullanmanız bu bağlamda gerekli olmamalıdır. Şeker kullanmadığınız da ise daha enerjik ve dinç olduğunuzu göreceksiniz.

 

 

Antrenman sistemi

Eğer ki ağırlık antrenmanları yapmazsanız kas geliştirmeniz mümkün değil. O yüzden haftada minimum 3, maksimum 6 gün ağırlık antrenmanları yaparak kas gelişimini desteklemiş olacaksınız. Her kas grubunu çalıştırmakta fayda var. Çünkü bacak, omuz gibi bölgeleri çalıştırmak istemeyebilirsiniz kas acısından dolayı. Ama emin olun ki o kas acısı size olumlu yönde etki edecek. Sadece ağırlık antrenmanları değil, aynı zamanda kardiyovasküler sisteminizi çalıştırmak için gerekli kardiyo çeşiteri yapmanız da fayda var. Örneğin; yürüyüş, yüzme, koşu, ip atlama, bisiklet. Günlük yaşantınızda da olması gerektiği gibi su tüketmeniz gerekli ve tuz alımında sıfıra inmemeniz gerekir. Aşırıya kaçmadan, yeteri kadar alın bu sizin için yeterli olacaktır. Ve tabi ki uykunuza önem gösterin, zaman ayırın. Büyüme ve gelişme hormonları uyku esnasında çalışmaya başlar. Antrenman yapıp yorulmak kadar,vücudu dinlendirmeniz de oldukça önemli.