Kıyafet kombini günlük hayatta ilgilenmemiz gereken bir konudur. İnsan ilişkilerinde kıyafetlerin önemi yadsınamaz. Kişinin karşıdaki insanın bilinç altına giyiniş tarzıyla mesajlar verdiği bilinmektedir. Giyim tarzında yaşında büyük bir önemi vardır. Mesela kamuflaj desenli elbiseleri 30 yaşından büyükseniz giyinmeniz anormal olacaktır. Son günlerde moda olan taytta ise bacakların durumuna göre bir seçim yapmak yerinde olacaktır.

Bacaklarınız ince ise uzun tunikler ve topuklu çizmeler sizi kurtaracaktır. Topuklu çizmeler sıradanlaştığı için bunun giyinilmesi uygun olmayacaktır. Yerine göre giyinmekte önemlidir. Şık bir partiye salaş bir pantolonla katılamazsınız. Kıyafetiniz o ortamda rahat tavır sergileyeceğiniz bir durumda olmalıdır. Vücutla orantısız aksesuar kullanmakta uygunsuz olacaktır. Mesela kilolu iseniz küçük çanta yerine büyük çanta tercih etmelisiniz.

Karın yağmadığı bir bölgede yaşıyorsanız bot giyinmeniz mantıklı olmayacaktır. Bunun yerine bahar aylarına uygun ayakkabılar tercihiniz olabilir. Renk uyumu aslında o kadar da önemli değildir. Eğer renk uyumunu yakalayabiliyorsanız dikkat edersiniz ancak yakalayamıyorsanız zaten uzmanlar renk uyumunun demode olduğunu savunuyor. Bir giysiyi moda olduğu için değil, vücudunuza yakıştığı için almak size fayda sağlayacaktır.

Kişi ana stilini belirlemelidir. Stilin değişikliği sizi kararsızlaştırır. Alışverişe güvenli arkadaşlarla çıkmak sizi rahatlatacaktır. Özellikle kilo alırım kilo veririm diye düşünerek elbise almak yanlış bir davranış olacaktır. Belkide hesaplanan o sürede kilo alamayacaksınızdır. Siyah renk diğer tüm renklerle uyum sağlayan bir yapıdadır.

Vücudunuzu iyi tanımadan giysi tercihinde bulunmak imkansızdır. Nötr renkler bütün renklerle uyum içerisindedir. Siyah, beyaz ve gri renkleri tüm renklerle uyumlu renklerdir. Düğün vb. törenlere giderken ortamın konsepti hakkında bilgi sahibi olmak ve buna göre giyinmek sizi oldukça şık gösterecektir. Kıyafetlerinizle birlikte asla kişiliğinizi değiştirmemelisiniz.