Doğum günü pastası özel günler de tasarlanan pasta türüdür. Doğum günü pastalarının birden fazla çeşitleri bulunur. Genellikle pastalar meyveli ve çikolatalı olarak tercih edilir. Pastanelerden oldukça uygun fiyatlara çeşitli doğum günü pastaları almanız mümkün.

Pasta alırken boyutlarına göre tercih edebilirsiniz. Genellikle 4 ve 6 kişilik, 9 ve 12 kişilik pasta çeşitleri bulunur. Ancak son dönemler de birçok insan doğum günü pastasını evde yapmayı tercih eder.

Doğum Günü Pasta Malzemeleri

Evde doğum günü pastası yapmak istediğiniz zaman malzemeleri de eksiksiz bir şekilde almanız gerekir. Genellikle kullanılan malzemeler az ürünlerdir. Ancak meyveli veya çikolatalı olarak yapacaksanız buna göre malzeme almak gerekir.

  • Doğum günü pastası için çiğ krema, kremşanti ve çikolata ürünlerini kullanarak ana kremasını yapmanız gerekir.
  • Pandispanya hamuru için kelepçeli kek kalıbı kullanmak gerekir. Ana malzemeler olarak tereyağı, un, yumurta, şeker, un, tuz ve kabartma tozu kullanmak gerekir.
  • Üzerini soslamak için ise kremşanti, süt ve çikolata kullanma yeterli olacaktır.

Bu malzemeleri eksiksiz bir şekilde kullanarak istediğiniz doğum günü pastasını elde edebilirsiniz.

Doğum Günü Pastasının Püf Noktaları

Pandispanya hamuru için yumurtaların oda sıcaklığında bekletilmiş olması gerekir. Aynı zaman yumurta sarısı ve beyazını da ayırarak kullanmak gerekir. Fırından çıkan pandispanya hamurunu oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra kalıptan çıkarmak daha doğru olacaktır. Soğumadan önce pasta telini kullanarak parçalara ayırmak gerekir.

Doğum Günü Pastasının Yapımı

Doğum günü pastası için ilk olarak pandispanya hamurunu yapmak gerekir. Tüm malzemeleri karıştırarak 180 derece fırında pişmeye bırakılabilir. Pastanın ana kreması için krema malzemelerini tencereye alarak kaynamaya bırakmak gerekir. Daha sonra süsleme için pandispanya hamuru soğuduktan sonra süslemeleri yapabilirsiniz. Kremayı sütle çırpmak daha doğru olacaktır. Daha sonra üzeri için servis edebilirsiniz.

Doğum Günü Pastası Servis Önerileri

Doğum günü pastasını soğutup servis etmek daha doğru olacaktır. Erimemesi için mutlaka dolaptan çıkarmamak gerekir. Daha sonra dilimleyerek servis etmeniz de mümkün. Tabaklara ayırdıktan sonra meyve süslemesini de yapmak mümkün.