Komşuda Aşure Günü Faciası: Onlarca Ölü, Yüzlerce Yaralı!

Irak’ın Kerbela şehrinde düzenlenen Aşure etkinliğinde izdiham çıktı. Çıkan izdiham sonucunda en az 31 kişi hayatını kaybetti, 100 kişi ise yaralı kurtuldu.

Komşuda Aşure Günü Faciası: Onlarca Ölü, Yüzlerce Yaralı!
10.09.2019 - 17:42
402
A+
A-

Irak Kerbela şehrinde, Aşura Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte izdiham çıktı. Çıkan izdihama 31 kişi hayatını kaybederken, 100’den fazla kişi yaralandı.

Irak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf – el Bedir tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kerbela’daki Aşure Günü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen “Tuveriç Koşusu” esnasında izdiham meydana geldiği vurgulandı.

Söz konusu izdiham sonucunda 31 kişinin hayatını kaybettiği, 10’u ağır olmak üzere 100 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Aşure Günü

Tarihe Kerbele Vakası şeklinde geçen söz konusu olay, Emevi Devleti’nden buyana gelen bir gelenek. İlk halife Muaviye bin Ebu Süfyan’ın hayatını kaybetmesiyle birlikte yerine geçen oğlu Yezid’in, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin’den kendisine biat etmesi gerektiğini söylemesiyle birlikte başlıyor.

İslam’da saltanatı bulunmaması gerekçesiyle buna karşı çıkan ve böyle bir şey olmayacağını söyleyen Hazreti Hüseyin ve beraberindeki kişiler, 10 Ekim 680 tarihinde bugünkü Irak sınırları içerisinde yer alan Kerbela’da Yezid’in ordusunun düzenlediği saldırıyla birlikte vahşice öldürüldü.

İslam tarihinde oldukça önemli ve acı olaylar arasında yer alan Kerbela Olayı, hicri takvime göre her yıl, Muharrem ayının 10. ayına denk gelmektedir. Bu gün Aşure Günü olarak bilinmektedir ve tüm İslam alemi tarafından anılmaktadır.