Çin’de Wuhan kentinde başlayan ve sonrasında çevresine yaydığı 50 milyon nüfuslu alanı kapsayan virüs çok kişinin canını aldı. ölü sayısının 1 gün de 563’ten 638’e çıktığı Ulusal Sağlık Kurumu tarafından söylendi. Virüsün yarasadan ortaya çıktığı söylenmişti ancak bugün gerçekler ortaya çıktı.

Ölümcül virüsün tedavisi hala aranırken, yarasa ve yılandan ortaya çıktığı söylenmişti. Ancak gerçek çok başka çıktı.  Virüsün ‘pangolin’ adında bir memeliden yayıldığı belirtildi.

Tedavi Bulunabilir

Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanlarının verdiği habere göre pulları ve eti için yasal olmayan yollarla ticaret yapılıyor. Artık virüsün şüphelisi ne yarasa ne de yılan, Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanlarına göre tek şüpheli konumunda bulunan pangolin hakkında yapılacak araştırmaların, virüsün önlenmesi ve tedavinin üretilmesinde bu bilginin çok büyük önem taşıdığı belirtildi.

Pangolinin Nesli Tehlikede

Bu memeli nesli tükenme tehlikesi taşıyan hayvan türünden biri olsa bile geçen yıl tam tamına 100 bini aşacak sayıda, yasal olmayan yollarla öldürüldüğü biliniyor.

Pangolin Nedir?

Türünün genellikle uzak doğuda görüldüğü bilinmektedir. Türü memeli sınıfına giren tek, pullu hayvandır. Gündüzleri kazdıkları çukurlar ve oydukları ağaçlarda saklanırlar. “Canlı çam kozalakları” lakabı da takılan bu hayvanın başı, kuyruğu, sırtı ve bacakları tamamen kahverengi büyük pullardan oluşuyor.