Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ciddi uyarılarda bulunmuştu. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayısına göre maalesef koronavirüs günlük vaka sayılarında ciddi şekilde artış görüldü.

Ülkemizde son günlerde günlük koronavirüs vaka sayılarında yoğun şekilde artış görülüyor, öyle ki Cumhurbaşkanı kabinesi dün bu konu özelinde toplanmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yönettiği kabine toplantısı ardından mevcut durumla ilgili bizzat açıklamada bulunmuştu.

Süreçte vaka sayılarındaki artışın en büyük nedenlerinden birisi sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeyen, maske kuralını hiçe sayan ve zorunluluğu olmadığı halde kendini izole etmeyen vatandaşların olduğu söylendi.

Dün Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs tablosu aslında sürecin kritikliği hakkında hepimizi uyarır nitelikte. Bakan Koca, tabloya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, günlük en çok hasta gören ilin Ankara olduğunu duyurdu. 

Bakan Koca Açıklama Yaptı

Bakan Koca, açıklamasında, “Günlük en çok hasta görülen ilimiz Ankara. Türkiye genelinde son bir haftada zatürre oranı artan ilimiz olmadı. Ağır hasta sayısı ise halen yükselmeye devam ediyor. Birlikte tedbirlere uyarsak sonunda yenilen virüs olacak” ifadesini kaydetti.

Koronavirüs Tablosu

7 Eylül Pazartesi itibari ile Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs tablosuna göre, gün içerisinde tam 103.925 koronavirüs testi yapıldı. Yapılan test sonucunda ise 1.703 kişide yeni tip koronavirüs tespit edildiği kaydedildi. Günlük iyileşen sayısı, vaka sayısının altında seyretmeye devam ederek 1.047 kişi oldu. Gün içerisinde maalesef koronavirüs sebebi ile 57 kişi ülkemizde hayata gözlerini yumdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklama Yapmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızdan tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmelerini istiyoruz. Kafe ve restoranlar daha sıkı şekilde denetlenecektir. Toplu taşımada ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir” ifadelerine yer vermişti.