Dünyayı diken üstünde tutan ve gün geçtikçe yayılması hızlanan koronavirüsü hakkında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklamalar geldi. Bakan Koca yaptığı açıklamada, 3 kişide grip tespit edildiğini belirterek, gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.  Gürbulak sınır kapısında 60 kişinin takibe alındığı bilgisini veren Koca, tespit edilen 3 kişinin hastanede kontrol altına alındığını açıkladı.

“14 Gün Gözlem Altında Tutulacaklarını Bilmelerini İstiyorum”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’da bulunan Türk vatandaşları için; “İran’da bulunan vatandaşlarımızdan gerekli özeni göstermelerini, mümkün oldukça açık havaya çıkmamalarını, sık sık ellerini yüzlerini yıkamalarını ve bunun gibi gerekli hijyen kurallarını aksatmamalarını rica ediyorum. Ayrıca gelmek isterlerse 14 gün gözlem altında tutulacaklarını bilmelerini istiyorum. Gürbulak Sınır Kapısı’ndan 60 kişiyi aldık. Takip süreçlerini devam ettiriyoruz. Grip belirtisi gösteren 3 kişiyi ise hastaneye aldık.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynağı Bilinmeyen Vaka Tüm Dünyayı Tedirgin Etti

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir kişi de ilk kez koronavirüsü tespit edildi. Tespit edilen kişinin  önceden yurt dışına hiç çıkmadığı söylenerek, koronavirüsü görülen hiç kimseyle yan yana gelmediği açıklandı. Tüm dünyada endişeyi arttıran kaynağı belirsiz vaka, ABD’de korku yaşanmasına neden oldu.

 

İran’dan Kötü Haber! Toplam 26 Ölü

Koronavirüs nedeniyle ölüm sayısı gün gün artıp, endişeyi büyütüyor. İran’ı da saran bu salgın 245 kişiye musallat olup toplamda 26 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Türkiye’de Fazla Sayıda Şüpheli Kişi

Türkiye’de bulunan 8 ilde fazla sayıda kişi gözlem altına alındı. Zonguldak’ta şüphelenilen 13 İranlı vatandaş, Kütahya’ya tatile gidip, geri dönen 1 kişi, Hatay’da Bangladeşli 1 kişi, kontrol altında tutuluyor.

Bir Ülkede Daha

İtalya’dan tatilden dönen bir Danimarka vatandaşında koronavirüs tespit edildiği duyuruldu. Danimarka sağlık ekiplerinin açıklaması ile bir ülke daha korona ile tanıştı.