Artan vaka sayıları, önlenemeyen yükseliş ve yeni tip koronavirüsün bulaşıcılık seviyesinin yüksek olması sebebi ile halen virüsü kapmamış olmamız büyük bir şans. Bir çok bilim adamının açıklamasına göre toplumların yüzde 60-70 ine bu virüs bulaşacak. Yani neredeyse 10 kişiden 7’si bu virüse yakalanacak, virüsten korunmak için en büyük silahlarımızdan birisi bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. 

1 Egzersiz Yapmak 

Bağışıklık sistemimizi en çok güçlendiren etkenlerden bir tanesi elbette bir çok doktorunda yıllardır süregelen önerisi gibi spor yapmak. Spor yapmak bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi virüs ve mikroplara karşı daha dirençli hale getirir. Ağır ve zorlayıcı egzersizlerden kaçınmak bu süreç için doğru bir tercih olur, yüksek ağırlıkla yapılan sporlar uzun ve zorlayıcı koşular, şınavlar vücudumuzda belli kas gruplarını kısa süreli yıkıma maruz bırakacağı için, bu süreçte kısa zamanlıda olsa bağışıklık sistemimizi savunmasız bırakabilir.

Daha çok spor matı ile evde postür egzersizleri, ağırlıksız squatlar, az tekrar sayılı şınavlar ve ip atlamak bu süreç için doğru bir tercih olacaktır.

2 Farklı Hastalıklara Yakalanmamak ve Vitamin Almak

 Klişelerden gitsek de bunu tekrar etmekte çok büyük yarar var. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretse de takvimler Ekim’i gösterince hepimiz biliyoruz ki bu sıcaklıklar artık yerini yaprak dökümlerine ve soğuk rüzgarlara bırakacak. Böylece sadece koronavirüs değil grip, nezle ve akut sinüzit gibi hastalıklarda baş göstermeye başlayacak. Bu hastalıklar güçlü tutmamız gereken bağışıklık sistemimizi hırpalayarak güçsüz düşürebilir, mevsimsel grip sonrasında zaten çok güçsüz kalan bağışıklık sistemimiz ile geçirebileceğimiz bir koronavirüs süreci bizim için zorlayıcı ve tehlikeli olabilir.

Bu hastalıklara yakalanmamak elbette ki güçlü bir bağışıklık sisteminden geçiyor bunun içinde süreç içerisinde vitamin alımlarımıza özelliklede C vitamini alımlarımıza daha özen gösterebiliriz. C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendiren önemli etkenlerden. Özellikle mevsimi de yaklaşan portakal C vitamini almak için doğru bir seçenek olabilir, salatalarımızda ya da çorbamızda limon kullanabiliriz, limon ciddi bir C vitamini kaynağıdır. Tüm bunların yanı sıra güvendiğimiz bir eczaneden C vitamini desteği alabiliriz.