KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, kurumun faaliyetleri çerçevesinde 2020 yılında KOBİ’lere 2 milyar lira kaynak sağlanacağını ifade etti. Başkan Uzkurt, KOSGEB’e kayıtlı 1,5 milyon işletme bulunduğunu yeni destek programları uygulanacağını sözlerine ekledi. Uzkurt, yerli ve milli bir duruş sergilendiğini, cari açığın azaltıldığını ve katma değeri yüksek, teknolojik girişimciliği içeren bir anlayışın esas alındığını söyledi.

Uygulamaya konulan faaliyetlerin yeni girişimleri ortaya çıkardığını vurgulayan başkan Stratejik Ürün Destek Programı’na başlanıldığını ifade etti. Stratejik Ürün Destek Programı’ının yerli ve milli üretimi gerçekleştirmek için uygulamaya konulduğu belirtildi. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na da dahil olan KOBİ’lere yaklaşık 5 milyon lira destek verildiği belirtildi.

KOSGEB başkanı ayrıca KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’nı uygulamaya koyarak teknolojik ürünlerin üretimine ilişkin KOBİ’lere 5 milyon liraya yakın destek verildiğini dile getirdi. Yurt Dışı Pazar Destek Programı’yla da ihracat yapmak isteyen KOBİ’lere 300 bin liraya kadar destek verildiği açıklandı.

‘İmalat Sanayisinde Dijitalleşme’ başlıklı çağrıyla 258 KOBİ’nin 71,5 milyon lirayla desteklendiğini belirten başkan, yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ envanterini artırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Başkan Uzkurt, KOSGEB projeleriyle kadın girişimcilerin desteklendiğini sözlerine ekledi. 2019 yılında 13 bin 854 kadına 252 milyon lira destek sağlandığını kaydeden başkan, toplamda kurumun  1.8 milyar lira bütçeye sahip olduğunu belirtti.