Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ekonomik istikrar kalkanı destek paketi kapsamında meclis genel kurulu gündemi içerisinde torba yasa teklif durumları değerlendirilecek. Ülkemizde pandemi süreçlerinin gündemde olması ile birlikte alınan ekonomik tedbirler arasında sicil affı yasası durumları da bulunmaktadır. Bu yasa yakın zamanda hayata geçecektir. Ekonomik önlemler paketi içerisinde karşılıksız olarak yer alan çek ve sicil af durumlarının TBMM’den geçmesi beklenmektedir.

Sicil Affı Nedir?

Kredi borcu sebebiyle sicili bozulan veya kara listeye alınan vatandaşların almakta zorlanması sebebiyle yeniden kredi kullanabilecek duruma gelmesi sicil affı yasası sayesinde meydana gelecektir.

Kredi Sicil Affı İçin Başvuru Nasıl Olacak?

Kara listede olan ve bu nedenle bankalardan kredi veya kredi kartı imkanından yararlanamayan vatandaşlar sicil affı yasası sayesinde bu durumdan kurtulabilecek özel ya da tüzel olarak bulunan kişilerin sicil affı yasası sayesinde zaman kaybı yaşamadan kısa bir sürede bankalara başvuru yapmalıdır. Af sonrasında kara listedeki vatandaşlar için beyaz bir sayfa açılacaktır.

Kimler Sicil Affına Başvurabilecek?

Bankalarda kara liste içerisinde olan vatandaşlar sicil affı aynı zamanda yatırımcılar için vergi ve harç muafiyeti getiren yasa tasarısı torba yasası ile meclis içerisinde geçmesi beklenen durumlardan birisidir. Sicil affı yasasının resmi gazetede yayınlanması ile birlikte kara listede olan vatandaşlar bankalara başvuruda bulunabilecek.

Kara listede bulunan vatandaşları borçlarını ödemek ve borç ödeme gayreti içinde olması ile birlikte Kredi notları yükseltilecek. Böylelikle listeden çıkarak sicilleri temizlenmiş olacak.

Berat Albayrak’tan Açıklama

Kredi notu ve kara listede olması sebebiyle kredi imkanlarından faydalanamayan vatandaşlar için müjdeli haber Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak tarafından verildi. Kredi çekmek isteyen vatandaşlar 5000 TL, 10.000 TL ve 15 bin TL’ye varan kredi olanaklarından faydalanabilmektedir.

Özellikle pandemi sürecinde kredi çekmek isteyen vatandaşların artış göstermesi ile Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak vatandaşlar için rahat bir geçim sağlanması adına büyük fırsatlar açıklamaya devam etmektedir. Bunlardan birisi de sicil affı yasasıdır. Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak konu ile alakalı müjdesini verdi. Sonrasında ise vatandaşlar sicil affı yasası hakkında başvurulara ve araştırmaları başladı.