Bilim Kurulu Üyesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, okulların açılması ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Bilim Kurulu Üyesi, “Şu anki vakanın iki katına çıkarsa örneğin Adana’da bitti okul açılışı falan. Öyle bir şey olamaz” dedi.

Ülkemizde son günlerde koronavirüs vaka sayılarında hızlı bir artış var, öyle ki bu artış günlük neredeyse 1700 kişiye dayanmış durumda. Hal böyle olunca bir çok veli 21 Eylül’de okulların açılmasıyla ilgili şüpheler duyuyor. Bu şüphelerinde son derece haklı olan velilerin aklı çocuklarının okulda kurallara uyup uymayacağı ya da okullarda otoriteler tarafından gerekli denetimin yapılıp yapılmayacağı oluyor.

Maalesef küçük çocuklara koronavirüsü anlatmak ve buna bağlı alınacak önlemleri anlatmak ve uygulatmak çok güç, hayal dünyası zaten geniş olan çocuklar için bu durum bir oyundan ibaret. Velilerde bunun farkında oldukları için endişeliler ve okulların açılıp açılmayacağını merak ediyorlar. Bilim Kurulu Üyesi Yeşim Taşova konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 Bilim Kurulu Üyesi Kritik Açıklamalarda Bulundu

Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, okulların açılması ile ilgili yöneltilen soruya cevaben bazı açıklamalarda bulundu, “Eğer şimdi bulunduğumuz noktadan bir anda çok artarsak tabii ki açılış yapılabilir mi bilemeyeceğim. Şu anki vakanın iki katına çıkarsa örneğin Adana’da bitti okul açılışı falan. Öyle bir şey olamaz” dedi. Taşova ayrıca hastanelerde refakatçı sorununa da işaret etti, “Bu refakatçiler gün içerisinde bir odadan diğerine girebiliyor. Dışarıda dolaşıyorlar ve sonra hastanın yanına geliyor. Bizim böyle bir hastamıza kendi refakatçisinden vaka geçti. Refakatçiler çok sık değişiyor, haklılar ama gerekli eğitimin yapılarak hastalarının başında durması gerekiyor” ifadelerini kullandı.