Sağlık Bakanlığına bağlı, Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17:00 itibari ile toplanıyor, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca liderliğinde bir araya gelecek Bilim Kurulu, salgını kontrol altına almak amacıyla yeni önlemler ve yasakları görüşecek. Toplantı sonrasında Bakan Koca açıklamalarda bulunacak.

Üzülerek söylüyoruz ki ülkemizde koronavirüs vaka sayıları ve buna bağlı ölümler kritik derecede arttı. Türkiye’de son 24 saatte bin 572 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 47 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 271 bin 705, can kaybı 6 bin 417 oldu. Son 24 saatte bin 3 kişinin daha iyileşmesiyle koronavirüs tedavisi tamamlananların sayısı 245 bin 929 oldu. Rakamlar bu şekildeyken elbette Bilim Kurulu gerekli önlemleri almak ve mevcut önelemleri sıkılaştırmak için bir toplantı yapacağını duyurdu.

Fahrettin Koca liderliğinde toplanacak Bilim Kurulu vaka sayıları ve buna bağlı ölümlerin azaltılması adına muhtemelen yeni yasak ve kısıtlamalar içeren önlemleri görüşmek üzere saat 17:00’da toplanarak bir araya gelecek. Toplantı sonrası alınan kararları bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında halka aktaracak.

“Tedbirlere Tam Uyum”

 Bakan Koca, 1 Eylül günlük koronavirüs tablosunu paylaştığı twitter adresinde tablonun fotoğrafı bulunan paylaşımın açıklamasına “Kayıplarımızın ve ağır hastalarımızın sayısını azaltacak olan da bitirecek olan da tedbirlere tam uyumdur. Aktif hasta sayımız artmaya devam ediyor. Tedbirlere uyarsak kazanan biz olacağız. Güç tedbirde.” sözlerini yazmıştı.

Yeni Yasaklar Gelmişti

Vaka sayılarının 1500’ü aşması ardından İçişleri Bakanlığı yeni bir aksiyon alarak bir çok ilde kına, nişan gibi etkinlikleri yasakladığı bir genelgeyi Valiliklere göndermişti. Ayrıca bu şehirlerde düğünler 1 saat sürerken gelin ve damat haricinde oyun oynamakta yasaklar arasına girmişti.