Kurban Bayramında Sakın Bunu Yapmayın!

Kurban Bayramı'nda yapılması ve yapılmaması gerekenlerle ilgili birçok uyarı altına imza atan uzmanlar, herkesin doğru bildiği bir yanlış üzerinde durdu.
Kurban Bayramında Sakın Bunu Yapmayın!
Gündem, Yaşam 9 Ağustos 2019 15:28

Kurban Bayramı’na çok az bir süre kala kurbanlıklarını alan vatandaşlar heyecanla kurbanlarını kesecek oldukları Pazar gününü beklemeye başladılar. Kestikleri kurbanlıklarını aynı gün içerisinde tüketme arzusunda olan vatandaşlar ise uzmanlarca kesin dille uyarıldılar.

Kurban Bayramı’nın sağlıklı, sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde geçirmek için bir takım tavsiyeler veren İç Hastalıkları Uzmanı Murtaza Çit, bayramda kontrolü kesinlikle elden bırakmamak gerektiğine dikkat çekerek, Etle yapılan yemeklerin kesinlikle kendi yağıyla pişmesi gerektiğini iletip, ek yağ eklenmesinin zararlı olduğunu anlattı.

Kurban etlerinin kesildikten sonra hemen tüketilmesine dikkat çeken Çit, bayram günü yeni kesilmiş hayvanın etinin hemen tüketilmek için dilimlenerek kavrulduğunu, etlerin sindirimi çok zor olan besinler olduğunu, özellikle yeni kesilmiş hayvan etinde ölüm sertliği meydana geldiğinden dolayı sindirimde çok zorluk çıkarttığını ifade etti.

Kurban etlerinin kesildikten sonra hemen tüketilmemesi gerektiğini ve birkaç gün dinlendirilmesinin lazım geldiğini ifade eden Çit, en az 24 saat olarak süre verdi.

 

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com