Kurban Eti Nasıl Pişirilip Yenmeli?

Kurban Bayramı'nda kurban etini doğru bir şekilde hazırlamayarak tüketirseniz, birçok hastalığa davetiye çıkarabilirsiniz. İşte kurban etinin doğru tüketimi...
Kurban Eti Nasıl Pişirilip Yenmeli?
Gündem, Sağlık, Yaşam 6 Ağustos 2019 13:09

Kesim sonrası kurbanın kanının tamamıyla akması için serin bir yerde en az 1 saat boyunca asılı olarak durması gerekiyor. Veya buz dolu bir kap veya poşet içerisinde 15 – 20 dakika boyunca bekletilmesi gerekiyor. Aynı zamanda et dışrıda çok kısa süre kalmalı ve derhal dağıtımı gerçekleştirilerek soğuk ortama sokulmalıdır.

Kurban Kesilir Kesilmez Yenir mi?

Genel olarak kurban kesildikten sonra ya evde, ya da kurban alanında hemen pişirilip yenilir. Fakat kurban kesilir kesilmez et tüketilmesi oldukça sağlıksızdır. Prof. Dr. Oğuz Özyaral konuyla ilgili bir takım açıklamalar yaptı.

15 – 20 Dakika Beklenmesi Gerekiyor

Yazının başında da belirttiğimiz üzere kurbanın bir yere asılı şekilde 1 saat, buz dolu kap ya da bir poşet içerisinde 15 – 20 dakika bekletilmesi gerekiyor. Bu sayede et hem dinleniyor, damarlarda pıhtı birikimine sebebiyet verecek kan da tamamıyla dışarı atılıyor. Dinlenmeyle birlikte kasılan et gevşiyor. Kendini salıyor ve sertliği tamamıyla gidiyor. Eğer et buzdolabına kaldırılacaksa, o zaman ise tek kullanımlık porsiyonlar şeklinde poşetlenmesi gerekiyor.

Buzu Çözülene Dikkat Edin

Uzun süreli derin dondurucuya koyulacak olan parçalar tek kullanımlık büyüklükte olmalıdır. Çözünen et asla ikinci kez dondurulmamalıdır. Havanın sıcak olması sebebiyle, poşet içerisinde hava almadan bekleyen et bile bozulabilir ve zehirlenmeye sebebiyet verebilir.

Çok Parçalamayın

Eti çok fazla parçaya ayırmakta yüzeysel kirlenmeye sebebiyet verir. Bu da bakteri kirliliğinde artış meydana getirir. Kesimle birlikte etin kanının çıkması için buzlu su en faydalı çözümdür. Eti kesip parçaladıktan hemen sonra mutlaka temiz kap içerisine almalısınız. Aynı zamanda ete dokunma ve etle temas etme bakteri üremesine sebebiyet verir. Dolayısıyla etin her parçalanmasıyla, yani küçülmesiyle üzerine bulaşan kirlilikte artış meydana gelir. Dışarıda et çok kısa sürede kalmalıdır.

Kavurma Şeklinde Yenmelidir

Kurban etinin mümkün olduğu kadar kavurma şeklinde tüketilmesi olduğunu aktaran Özyaral, en doğru pişirme şeklinin ise kendi yağıyla kavrulması olduğunu söyledi.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com