İdlib’te yaşanan insani krizin ve katliamın önüne geçmeyi hedefleyip, Türkiye’deki tehditlerin ortadan kaldırılması amacıyla yürütülen operasyonda 34 askerimiz şehit düştü. Askerlerimizi kaybetmemizin ardından Türkiye’ye akın eden göçmenlerin sınır kapılarından geçişlerinin engeli kaldırıldı. Türkiye sınırlarından çıkıp, Avrupa sınırlarına geçmek isteyen 80 bini aşkın göçmen batıyı adeta çıldırttı.

Tüm Avrupa Panikledi

Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de kirli planların peşinde olan Fransa, Türkiye’ye karşı hoşnut olmadığını her fırsatta dillendiriyor. 4 milyondan fazla Suriyeli mülteciye yer veren Türkiye, Avrupa Birliği’ni uyarmasına rağmen anlaşmalarında durmadılar. Bu nedenle sınırdan geçiş engelinin kaldırılması tüm Avrupa ülkelerini büyük bir paniğe uğrattı.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Mer, France 2 adlı televizyona belirttiği ifadelerde, “Sınırı prensip olarak korumalıyız. İzinsiz girişlerden Avrupa’yı korumak tüm Avrupa Birliği’nin görevidir. Avrupa birliği, maalesef ateşle oynayan Erdoğan’a karşı kararlılığını göstermeli.” cümlelerini kurdu.

Alman Basınından Cumhurbaşkanı Erdoğan Değerlendirmesi

Frankfurter Allgemeine Zeitung’da “Erdoğan’ın hatası” isimli yorumda, Suriye’de “köşeye sıkışan” Türkiye’nin, güvenliğini NATO’ya borçlu olduğu söylendi. Yorumda şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ateşle oynadı. Şimdi alev alev yanıyor. Türk ordusu doğrudan Suriye birlikleri ile savaşa girdi. Dolaylı yoldan Ruslarla da böyle bir duruma düştü. Suriye’de maceracı tutum sergileyen ve Rusya ile yakınlaşan Erdoğan’ın risk alabilmesinin tek nedeni NATO’nun koruması altında olmasıdır. Ancak NATO’nun; 5’inci maddesinin uygulanmasına çağrı yapılarak, Erdoğan’ın çıkardığı yangını söndürmek zorunda olduğunu taşımadığı anlamına geliyor. Türkiye yaptığı hatanın sorumluluğunu kendi üzerine alması gerekiyor.” şeklinde değerlendirmeler yapıldı.