Buca’da yer alan bir meslek lisesinde eğitim gören 17 yaşındaki 5 kız öğrenci, 2018 yılı Eylül ayında Karabağlar ilçesinde yer alan bir bakımevinde staj yapmaya başladılar.

İddiaya göre bakımevinde hasta bakıcı olarak çalışan 52 yaşındaki Güngör Günbaş, kızlardan M.H.’yi yalnız kaldığı her fırsatta zorla sarılarak yanağından öpmek istedi. Ardı ardına iltifatlar sıraladığı B.Ö. ve B.A.’yı da bellerine sarılarak öpen sapık hasta bakıcı, S.S.’yi ise sosyal medya üzerinden ekledi.

Tehdit Etti

S.S. ve İ.K.’yi de yine diğerleri gibi sarılarak öpen Günbaş, lise öğrencisi kızları “Notunuzu ben vereceğim, geçen yıl ki kızları ağlattım” diyerek tehdit edip korkuttu. Öğrencilerin şikayetiyle birlikte gözaltına alınan 52 yaşındaki sapık, polisteki sorgusunda hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Tutuklanan sanık hakkında, Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı suçuyla dava açıldı.

Savunma Yaptı

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkmesi’nde görülen davanın karar duruşmasında tutuklu yargılanan sanık Güngör Günbaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatı olan Müjgan Bilgen Özen ve taraf avukatları yerini aldı.

Son savunmasında üzerine iftira atıldığını belirten sanık, anlatılanların hiçbirini yapmadığını B.Ö. ve İ.K.’nın bir hastayı dövmeye kalktığını; buna engel olduğunu aktardı.

M.H.’nin neden kendisinden beline ilaç sürmesini istediğini soran Günbaş, bir öpücük atma eyleminden dolayı ortalığı ayaklandıranların bu kadar eylemde bulunmama neden izin verdiler? Dedi.

Mağdurlar arasındaki B.A.’nın üst katta görev yaptığını ifade eden Günbaş, yanına doğru dürüst çıkmadığını; staj dönemi bittiğinde çocuklara not düzenlendiğini ve okula bildiride bulunulduğunu; kendilerinin düzenlediği ve gönderdiği notların ise karneler için büyük önem taşıdığını anlattı.

Bir önceki staj yapan öğrencilerin düşük notlar sebebiyle mağduriyet yaşadıklarını öğrendiklerini, kendilerinin de bu yıl notları düzelttiklerini ifade eden Günbaş, bunları öğrencilerin de bildiğini dile getirerek, endişe duydukları için kendisine gelip sorduklarını ve “Notlarımız nasıl olacak” diyerek yanına geldiklerini aktardı.

Bu sebepten dolayı düşük not vereceğimi düşünmüş olabilirler diyen Günbaş, kendisinin sosyal medya hesabı olmadığını, bir tane olduğunu onu da mağdurlardan birinin telefonuna indirdiğini; tahliye ve beraatini talep ettiğini açıkladı.

Karar Verildi

Mahkeme, Güngör Günbaş hakkında “eğitici – öğretici – öğrenci ilişkisi”nden faydalanarak suçu zincirleme bir şekilde işlediğini belirterek toplam 26 yıl 1 ay 14 gün hapis cezası verdi.