Mahalle Bekçilerinin Kimlik Sorma Tartışmalarına Yönetmelikle Cevap!

İzmir Bornova’da İki genç ve mahalle bekçileri arasında yaşanan tartışma, İzmir 35. Asliye Mahkemesi’nin iki defa kimlik kontrolü yapmak isteyen bekçileri haksız görmesi ile başlayan, ardından da tartışma konusu olan iddialara Emniyet Genel Müdürlüğü nokta koydu. “Bekçinin kimlik sorma yetkisi var” dedi.

Mahalle Bekçilerinin Kimlik Sorma Tartışmalarına Yönetmelikle Cevap!
22.11.2019 - 10:43
38
A+
A-

İzmir 35. Asliye Mahkemesi emsal bir yargılama yaparak iki gence bir saat içerisinde iki defa kimlik kontrolü yapmak isteyen bekçileri yanlış buldu. Yargılamada, bu olayın vatandaşı tahrik ettiğini bildiren mahkeme “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst arama yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir” açıklamasında bulundu.

Bu mahkeme kararının ardından sosyal medyada yankılanan “bekçi kimlik soramaz” iddiaları karşısında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) konu ile ilgili  açıklamada bulundu.

Kararın tek olayla alakalı olduğunu belirten EGM ” Çarşı ve mahalle bekçileri yönetmeliğinin 16’ncı maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri vardır” denildi.