Eski CHP’li milletvekili ve Ankara Ticaret Odası eski başkanı iş adamı Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere CHP’li Belediye Meclis üyeleri ve avukatlarla ilgili olarak suç duyurusu yaptı.

Sinan Aygün, Mansur Yavaş ve ekibinin TMMOB Mimarlar Odası’na açılmış olan davayı tek bir şartla bir üst mahkemeye taşıyacaklarını söylediklerini; bu şartın ise kendilerine 25.000.000 TL vermek olduğunu da eklediklerini iddia eden Aygün, eğer bu ücreti ödemezse inşaatlarını yıkacaklarıyla ilgili tehdit aldığını söyledi.

Aygün, Mansur Yavaş ve Coşkun Torun ile birlikte Avukat Ömer Koçak ve Avukat Haydar Demir’i hedefine alarak şahıslarla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yaptığı suç duyurusunun temeli ise “irtikap suçundan soruşturma ve cezalandırma” talebine dayanıyor.

ABB Meclis Üyesi CHP Grup Başkan Vekili olan Coşkun Torun’un, hemen bu kişinin en yakınında yer alan Avukat Ömer Koçak’la birlikte kendisine geldiğini ve bu işe karşılık ne kadar para vereceğini sorduğunu aktaran Aygün, bu ifadeleri de yaptığı suç duyurusunda teker teker işledi.

Konuyu detaylı bir şekilde ele almak amacıyla 13 Aralık 2019 tarihinde ikincisi gerçekleştirilen toplantıda Avukat Haydar Demir’in kendisine 25.000.000 TL verdiği takdirde istinaf yoluna başvurulacağını ifade ettiğini, kendisinin ise oldukça sert bir dil kullanarak bu teklife  ret yanıtı verdiğini söyledi.

İnşaatları Mühürlendi

Aygün tarafından yapılan itirazın sonrasında, 16 Aralık 2019 tarihinde inşaatı Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerince mühürlenerek tüm inşa çalışmaları durduruldu. Para vermediğinden dolayı her şeyiyle resmi olan inşaatının “kaçak inşaat” muamelesi gördüğünü sözlerine ekledi.