23 Şubat 2022 21:31 Güncelleme : 23 Şubat 2022 21:31

Maskeler Çıktı! Maske Takma Zorunluluğu Kalkıyor! Vatandaş Artık Rahat Nefes Alabilecek!

Maskeler Çıktı! Maske Takma Zorunluluğu Kalkıyor! Vatandaş Artık Rahat Nefes Alabilecek!

Koronavirüs, ülkemizde etkisini kaybetmeye başlarken vatandaşlara müjdeli haberler gelmeye başladı. Ülkemizde planlı normalleşmeye gidiliyor. Bahar aylarında açık havada ve otobüslerde uygulanan maske zorunluluğu kalkıyor. Artık insanlar, rahat bir nefes alacaklar. İşte, ülkemizdeki maske zorunluluğunun kaldırılacağına ilişkin gelen haberlerin tüm detayları.

Avrupa’da bazı ülkelerde maske zorunluluğu ve seyahat sınırlamaları tamamen kaldırılırken, pozitif vakalar için karantina sürecine de son verildi. Ülkemizde de önümüzdeki süreçte vakalardaki düşme oranına bağlı olarak aşamalı normalleşme adımlarının atılması bekleniyor. Buna göre şehir içi ve şehirlerarası toplu taşımalar ile kapalı alanlarda bulunan maske zorunluluğu bir süre daha devam edecek. Fakat bahar aylarından itibaren bu tedbirin bireysel bir seçenek olarak bırakılacağı belirtiliyor. Bazı kesimler de açık havada maske mecburiyetinin tamamen kaldırılacağını ifade ediyorlar. İşte, maskelerin tamamen çıkacağı haberlerine ilişkin merak edilen tüm detaylar.

Vatandaşlar Baharda Rahat Bir Nefes Alacak!

Türkiye’de bir süredir pozitif vakaların temaslıların karantina zorunluluğu kaldırılıyor ve belirti göstermeyen hastalara test uygulanmıyordu. Bu uygulama, kış aylarında da aynı şekilde devam edecek. Önümüzdeki süreçte ise sadece hasta olarak nitelendirilenlere test yapılması gerektiği düşünülüyor.

Ayrıca yapılan görüşmelerin ardından, ‘’Önümüzdeki süreçte sadece risk grubunda yer alan ve 65 yaş üstü bireyleri önemseyen bir politika izleyerek diğer bütün alanlarda normale dönüş planlanacak. Havaların ısınmasının ardından Türkiye’de de rahat bir döneme girilecek. Burada üzerine gidilmekten vazgeçilmeyecek tek husus, 65 yaş üstü olup aşı eksiği olanlar, aşısızlar ve risk grupları olacak.’’ görüşü dile getirildi. Uzmanlara göre halihazırda uygulanan önemler bahar aylarında da devam ederse problem büyük ölçüde atlatılmış olacak.

Korona Salgını Hızını Yavaş Yavaş Azaltıyor!

Türkiye’de son bir haftadır vaka yayılım hızında bir yavaşlama gözlemleniyor. Aktif vaka sayısındaki hız da yavaş yavaş düşüyor. 850 bin sınırına dayanan aktif vaka oranı, bir hafta içerisinde 750 binin altına düştü. Yapılan testlerin pozitif çıkma oranı ise uzun bir aradan sonra yüzde 16 seviyelerine geriledi.

Öte yandan 65 yaş üstü ve risk grubundaki kişiler için kullanılmaya başlanan Covid – 19 ilacı Molnupiravir’in Türkiye’de üretilme aşamaları da hız kazandı. İlacın covid hastalarında kullanımıyla beraber hastane yüklerindeki oranın daha da azalması planlanıyor. Şimdilerde ise milyonlarca vatandaş, bahar aylarında tedbirlerin daha da azalmasını ve oranların düşmesini dört gözle bekliyorlar. 

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış