Mayıs Ayında Sanayi Üretimi Düşüş Gösterdi!

TÜİK, Mayıs Ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Sanayi üretimi 2019 yılı Mayıs ayında 2018 yılı Mayıs ayına kıyasla %1.3 oranında daraldı. Beklenti ise yıllık bazda %2 düşüş yaşanması yönündeydi. Beklentinin %0.7 oranla daha azı oranda gerçekleşen sanayi düşüşü kötünün iyisi olarak görüldü.
Mayıs Ayında Sanayi Üretimi Düşüş Gösterdi!
Ekonomi, Gündem 12 Temmuz 2019 15:04

TÜİK; Mayıs ayı sanayi üretim verileriyle ilgili paylaşım yaptı. Bu kapsamda sanayi üretimi Mayıs ayında bir önceki yılın Mayıs ayına kıyasla %1.3 oranında düşüş yaşandı. Büyümenin öncüsü olarak bilinen sanayi üretimi ise, Nisan ayına kıyasla %1.3 oranında artış kaydetti. AA tarafından yapılan ankete katılım gerçekleştiren ekonomistler ise sanayi üretimindeki düşüşün %2 oranla gerçekleşmesi yönünde beklenti içerisine girmişlerdi.

Sanayinin alt sektörleri inceleme altına alındığında, Mayıs ayında madencilik ve taşocaklığı sektörü endeksi geçen yılın Mayıs ayına kıyasla %2.5 oranında, imalat sanayi sektörü ise 1.8 oranla azalış gösterdi.

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %4.1 oranla artış göstererek sonuca en fazla etki yapan sektörlerden birisi oldu.

Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü Nisan ayına kıyasla %5.2 oranla, imalat sanayi sektörü %1 oranla, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme ve dağıtım sektörü ise %2.9 oranında artış gösterdi.

 

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com