İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan, İstanbul’da yüksek basınçtan dolayı hava kirliliğinin yüksek düzeyde ölçüldüğünü Perşembe ve Pazar günleri arasında asit yağmuru yağabileceğini söyledi.

Yüksek basıncın olduğu günlerde işlerin iç mekanlarda halledilmesi gerektiğini söyleyen Demirhan, dışarıdayken de maske takılarak solunumun temiz alınacağını belirtti. Asit yağmurlarının en ince kılcal damara bile ilerlediğini söyleyen Demirhan, Kağıthane’de hava kirliliği testlerinin yapıldığını ifade etti.

Dr. Deniz Demirhan, maksimum 50 mikrogram olması gereken PM10 değerini 189 mikrogram, maksimum 25 olması gereken PM2,5 değerini ise 199 olarak ölçtüğünü söyledi. Ölçülen değerlerin hava kirliliğini artırdığını söyleyen Demirhan, basınçla birlikte emisyon gazlarının atmosferde kaldığını bu yüzden de asit yağmuru şeklinde yeryüzüne inebileceğini söyledi.

İstanbul’da yaşayanları uyaran Demirhan, “Normalde yukarı doğru çıkan gazlar rüzgarın etkisiyle hızlı bir şekilde uzaklaşır. Yoğun olarak hava kirliliğini hissetmeyiz. Ancak şu anda yüksek basıncın etkisiyle bu hava kirliliğini yoğun olarak hissediyoruz.” dedi. Hava kirliliğinin insan üzerinde önemli bir etkisinin bulunduğunu ifade eden Demirhan, söylemini rakamlarla destekledi.

Demirhan, yılda 3.5 milyon insanın hava kirliliği sebebiyle hayatını kaybettiğini ifade etti. Hava kirliliğinin ciddi sorunlara yol açabileceğini bildiren öğretim üyesi yüksek basınçlı bölgenin tespitinin yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Demirhan, “Evinizden çıkmadan önce yüksek basıncı beklendiği yerlere bakabilirsiniz. Eğer yeşilse sorun yok. Eğer turuncu ve sarıysa çıkarken maske takmak ya da dışarı çıkmamaya özen göstermek gerekir” diyerek hava kirliliği tespiti yapılabileceğini söyledi.