Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Pazar günü rüzgar; güney ve güneybatı yönlerden Marmara ve Ege bölgeleri üzerinde fırtına halinde etkisini gösterecek. Yaşanması tahmin edilen söz konusu fırtınanın saatte 60 ila 80 kilometre hıza ulaşacağı bildirildi. Meydana gelecek fırtına olayı sebebiyle vatandaşların dikkatli olması gerekiyor.

Meteoroloji Açıkladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; Pazar günü rüzgarın güney ve güney batı yönlerden Marmara ve Ege bölgeleri üzerinde fırtınaya dönerek saatte 80 kilometre hıza kadar ulaşacağı, yer yer 100 kilometreyi bulacağı belirtildi.

Cumartesi günü kuvvetli lodos ile birlikte başta Trakya, Marmara bölgesinin batı kısımları ve Ege bölgesinin kıyılarında yaşanacak olan yağmur ve sağanak şeklindeki yağmurların, ertesi gün Marmara Bölgesi, Ege Bölgsi ve Batı Akdeniz bölgesinde gün boyu; İç Anadolu bölgesinin kuzeybatı tarafları ve yine Batı Karadeniz bölgesinin batı kısımlarında akşam saatleri itibarıyla yaşanması tahmin ediliyor.

Pazartesi günü ise Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri üzerinde yaşanacağı bildirilen yağışların; Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı şehirlerinde oldukça yoğun şekilde geçeceği, rüzgarın ise bu bölgelere güney taraftan geleceği aktarıldı. Yine pazartesi günü bu bölgelerde rüzgar hızı saatte 90 kilometreye kadar ulaşacak.

İBB Uyardı

Meteoroloji’nin yanı sıra İBB’den de uyarı geldi. Yapılan açıklamada Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM verileri kaynak gösterildi ve İstanbul’da öğle saatleri itibarıyla lodos fırtınasının yaşanacağı aktarıldı. Vatandaşların ağaç altlarında olmaması, binalara ve özellikle inşaatlara yakın yürümemesi gerektiği ve zorunlu olmadığı sürece dışarı çıkmaması noktasında uyarı yapıldı.