Milli Eğitim Bakanı’ndan “Ülke Efsanesi” Açıklaması! Hayrettin Karaman Peşine Düştü…

Milli Eğitim Bakanı’ndan “Ülke Efsanesi” Açıklaması! Hayrettin Karaman Peşine Düştü…
04.07.2019 - 11:25
31
A+
A-

İsmet İnönü zamanında yıl 1949’da Türkiye ve ABD arasında karşılıklı olarak kabul edilen ve imzalanan anlaşma gereğince kurulan Fulbright Eğitim Komisyonu ile ilgili tartışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Eğitim Politikalarını ABD’mi Belirliyor?

Bir kısmı güncel olarak yürürlükte olan sözleşme gereğince T.C. milli eğitimin tamamıyla ABD’nin ellerinde olduğunu, sözleşmede bulunan “ABD heyeti tarafından kabul edilmeyen hiçbir program ve müfredatın Türkiye’de uygulanamayacağı” maddesi iddiası yıllardır süregelen bir şekilde tartışılmaya devam ediyor.

“Tamamen Hür”

Bu büyük önem taşıyan iddia Yeni Şafak yazarlarından olan Hayrettin Karaman tarafından da gündeme getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev alan üst düzey yetkili bir kişiyle görüştüğünü ve bu soruyu kendisine yönelttiğini dile getiren Karaman, Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde bu şekilde hiçbir gölge olmadığını, tamamen hür bir şekilde çalışıldığını öğrendiğini söyledi.

Ziya Selçuk’ta Açıklama Yaptı

Hayrettin Karaman aynı zamanda Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un da açıklamasını yazısına ekledi.

İddiaları kesinlikle reddeden Ziya Selçuk, bu Fulbright Komisyonu olayının şehir değil, tamamıyla ülke efsanesi olduğunu belirtti ve eğitim konusunda yapılan en ufak şeyin de en büyük şeyinde kendileri tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Kendisinin Ankaralı, Türkiye Cumhuriyeti evladı olduğunu ileten Selçuk, bu ülkede eğitimle ilgili her konunun yine Ankaralılar, İzmirliler, İstanbullular, Erzurumluların yaptığını aktardı. Bazı dışsal faktörlerin her safhada harekete geçme arzusunda olduklarını fakat, kendilerinin buna izin vermeyeceklerini iletti.